avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 376 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... taxe si impozite
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

taxe si impozite

buna ziua

Nu am declarat cant trebuia schimbarea starii unui teren si acum mia venit de plata cu penalizarii si accesorii 2600 lei Daca platesc pana la sfarsitul anului impozitul scap de plata penalizarilor .
Legea este valabila si in cazul persoanelor fizice ?
o zi buna
Cel mai recent răspuns: martita , utilizator 21:09, 26 Decembrie 2011
Da, daca Dvs. platiti pana la data de 31 decembrie 2011 datoriile principale, beneficiati de scutirea la plata a penalitatilor
multumesc mult ,
as dorii sa-mi spuneti unde pot gasii articolul respectiv
multumesc
Ultima modificare: Miercuri, 7 Septembrie 2011
nenea toto, utilizator
Cu placere.
Aici gasiti Monitorul Oficial in care a fost publicata Ordonanta 30/2011.

www.avocatnet.ro/content/for...
multumesc
am rasfoit ordonanta dar nu am gasit articolul ma puteti ajuta
o zi placuta
Ultima pagina din Monitorul Oficial, @nenea toto.
Art. XI. — (1) Pentru obligațiile fiscale restante la 31 august 2011, penalitățile de întârziere se anulează sau se reduc, astfel:
a) penalitățile de întârziere se anulează dacă obligațiile principale și dobânzile aferente acestora se sting prin plată voluntară sau compensare până la 31 decembrie 2011;
b) penalitățile de întârziere se reduc cu 50% dacă obligațiile principale și dobânzile aferente acestora se sting prin plată voluntară sau compensare până la 30 iunie 2012

Alte discuții în legătură

Og 30/2011 - modificare cod fiscal septembrie 2011 Roxana1986 Roxana1986 Buna seara.Am o mare nelamurire..conform OG 30/2011 - modificare Cod Fiscal septembrie 2011 Art.XI - pot beneficia ca persoana fizica de anularea penalizarilor ... (vezi toată discuția)
Og nr. 30/2011 publicata in mo nr. 627/02 septembrie stanley stanley Prevederile Ordonantei in legatura cu anularea penalitatilor de intarzaiere daca plata se face pana in 31 decembrie se aplica si contribuabililor persoane ... (vezi toată discuția)
Og nr. 30/2011 si ordinul ministerului finantelor nr. 2604/2011 Livia Costescu Livia Costescu Buna ziua, OG nr. 30 / 2011 şi art. 2, alin. (1), lit. a) din Ordonanţa Ministerului Finanţelor nr. 2604 / 2011 nu se aplica şi datoriilor către ... (vezi toată discuția)