Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale OG nr. 30/2011 si Ordinul Ministerului Finantelor nr. ...
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

OG nr. 30/2011 si Ordinul Ministerului Finantelor nr. 2604/2011

Buna ziua,

OG nr. 30 / 2011 şi art. 2, alin. (1), lit. a) din Ordonanţa Ministerului Finanţelor nr. 2604 / 2011 nu se aplica şi datoriilor către bugetele locale, respectiv sumelor achitate cu titlu de penalităţi de întârziere şi cu titlu de majorări de întârziere la plata impozitului pe teren ?

Va multumesc.
Da, se aplica si obligatiilor fiscale accesorii datorate catre bugetele locale :
ORDIN nr. 259 din 18 noiembrie 2011 privind aprobarea normelor pentru administrarea creanţelor fiscale ale unităţilor administrativ-teritoriale sau, după caz, ale subdiviziunilor administrativ-teritoriale ale municipiilor în vederea anulării unor obligaţii fiscale accesorii administrate de către compartimentele de specialitate ale autorităţilor administraţiei publice locale - M.Of.835/25.11.2011:
[ link extern ]