avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale OG nr. 30/2011 si Ordinul Ministerului Finantelor nr. ...
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

OG nr. 30/2011 si Ordinul Ministerului Finantelor nr. 2604/2011

Buna ziua,

OG nr. 30 / 2011 şi art. 2, alin. (1), lit. a) din Ordonanţa Ministerului Finanţelor nr. 2604 / 2011 nu se aplica şi datoriilor către bugetele locale, respectiv sumelor achitate cu titlu de penalităţi de întârziere şi cu titlu de majorări de întârziere la plata impozitului pe teren ?

Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: carmen01011958 , moderator 11:24, 29 Mai 2012
Da, se aplica si obligatiilor fiscale accesorii datorate catre bugetele locale :
ORDIN nr. 259 din 18 noiembrie 2011 privind aprobarea normelor pentru administrarea creanţelor fiscale ale unităţilor administrativ-teritoriale sau, după caz, ale subdiviziunilor administrativ-teritoriale ale municipiilor în vederea anulării unor obligaţii fiscale accesorii administrate de către compartimentele de specialitate ale autorităţilor administraţiei publice locale - M.Of.835/25.11.2011:
[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Facilitati og.30/2011 camicami camicami Buna tuturor, referitor la facilitatile prevazute in OG.30/2011 si modul lor de aplicare conf.OMFP 2604/2011, eu inteleg ca beneficiaza de aceste prevederi ... (vezi toată discuția)
Plata unor dobanzi si penalitati nejustificate CostinFC CostinFC Sunt P.F.A. din 2008, am platit pana la sfarsitul lui 2010 integral contributia la CAS, dupa cum m-am obligat prin declaratia de asigurare. Acum cateva zile ... (vezi toată discuția)
Taxe si impozite nenea toto nenea toto buna ziua Nu am declarat cant trebuia schimbarea starii unui teren si acum mia venit de plata cu penalizarii si accesorii 2600 lei Daca platesc pana la ... (vezi toată discuția)