Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general OG 30/2011 - modificare Cod Fiscal septembrie 2011
Discuție deschisă în Contabilitate în general

OG 30/2011 - modificare Cod Fiscal septembrie 2011

Buna seara.Am o mare nelamurire..conform OG 30/2011 - modificare Cod Fiscal septembrie 2011 Art.XI - pot beneficia ca persoana fizica de anularea penalizarilor daca platesc pana la 31.12.2011(am penalizari la CASMB).Am fost la CASMB astazi si nu au la cunostinta aceasta modificare..plus ca am gasit pe site-ul bugete locale ca :
"2 septembrie 2011: Codul Fiscal a fost modificat
Prin OUG nr. 30/2011 s-au adus o serie de modificări și completări la Codul Fiscal și la reglementările ce vizează eșalonările la plată a obligațiilor fiscale restante. Modificările la Codul fiscal intră în vigoare cu 1 ianuarie 2012. Aceste modificări sunt cu referire directă la majoritatea impozitelor și contribuțiilor reglementate de Codul Fiscal."
Cum vine asta...intra in vigoare de la 1 ianuarie 2012?reducerea se aplica daca platesti pana in decembrie 2011.
Va rog frumos sa ma lamuriti..si sa imi spuneti cum le pot convinge pe doamnele de la CASMB ca si penalizarea catre ei trebuie anulata.
Multumesc

--------------------------------------------------------------------------------

Roxana1986, utilizator
Sunt unele articole din aceasta ordonanta care intra in aplicare la termene diferite.
bun...dar datoriile care se anuleaza pana la 31.12.2011 banuiesc ca nu intra in vigoarea de la 01.01.2012 :)..si atunci..cum pot sa le informez EU pe doamnele de la CASMB ca exista aceasta ordonanta..publicata in Monitorul Oficial..daca ele nu au habar de asa ceva?Multumesc