avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 407 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... durata muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

durata muncii

Buna ziua,

am un contract de munca incheiat pe durata determinata. Il prelungesc in nedeterminata. Modific durata prin act aditional. Conform ITM nu se poate, sustin ca acel contract ar trebui inchis si incheiat alt contract.

Ce parere au avocatii in dreptul muncii?

multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:51, 7 Septembrie 2011
Parerea ca respectivii habar nu au de codul muncii sau sunt mai retardati :(

ART. 41
(1) Contractul individual de muncă poate fi modificat numai prin acordul părţilor.
(2) Cu titlu de excepţie, modificarea unilaterală a contractului individual de muncă este posibilă numai în cazurile şi în condiţiile prevăzute de prezentul cod.
(3) Modificarea contractului individual de muncă se referă la oricare dintre următoarele elemente:
a) durata contractului;

b) locul muncii;
c) felul muncii;
d) condiţiile de muncă;
e) salariul;
f) timpul de muncă şi timpul de odihnă.
1. - Ori dvs. nu ati inteles raspunsul ori functionarul de la ITM este incompetent profesional.
- Sa va spuna baza legala a afirmatiei sale. Sa vedeti ca nu stie.
2. In baza art.41 din Codul muncii se poate modifica durata muncii din perioada determinata in perioada nedeterminata prin act aditional la CIM.
avo22 a scris:

Buna ziua,

am un contract de munca incheiat pe durata determinata. Il prelungesc in nedeterminata. Modific durata prin act aditional. Conform ITM nu se poate, sustin ca acel contract ar trebui inchis si incheiat alt contract.

Ce parere au avocatii in dreptul muncii?

multumesc



Ambele variante sunt legale :
- modificarea duratei c.i.m. o puteti face prin incheierea unui act aditional
sau
- incetati c.i.m. si incheiati altul nou .... de altfel, aceste modalitati au mai fost expuse de catre colegii nostri pe Forum .

Angajatorul are posibilitatea de a decide pentru ce varianta opteaza.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Modificare perioada in contractul individual de munca Volentir Mircea Volentir Mircea Asociatia de proprietari a incheiat in urma cu 2 ani un contr. individ. de munca pe perioada nedeterminata cu o persoana pt postul de administrator. Am dori sa ... (vezi toată discuția)
Modificare unilaterala a contractului de munca Crinel Crinel Angajatorul poate modifica unilateral un contract individual de munca din nedeterminat in determinat? (vezi toată discuția)
Va rog un sfat despre contractul de munca pe perioda determinata!!! teodora27 teodora27 Buna ziua, Lucrez in resurse umane si am citi zilele acetea un articol in care se spunea ca daca un salariat are incheiat un contract pe durata determinata ... (vezi toată discuția)