Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu de odihna bugetari 2012
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu de odihna bugetari 2012

lucrez la o scoala speciala si am fost anuntata ca din anul 2012 voi avea cu 14 zile de concediu mai putin.am 18 ani vechime si 38 zile de concediu.cumse calculeaza zilele de concediu si in ce baza se taie atat de multe zile.multumesc
nu ,nu suntem cuprinsi in colegiul asistentilor.am fost chemati sa ne inscriem in sindicatul asistentilor medicali...dar nu cred ca asta ajuta la ceva.gresesc?
bibi21 a scris:

nu ,nu suntem cuprinsi in colegiul asistentilor.am fost chemati sa ne inscriem in sindicatul asistentilor medicali...dar nu cred ca asta ajuta la ceva.gresesc?

se poate sa gresiti. Ondino are in mare parte dreptate; sa vedem insa ce spune Contractul colectiv de muncă la nivel de grup de unităţi al Ministerului Sănătăţii şi
unităţilor din subordine pe anul 2011:

"ART. 2
Prevederile prezentului contract colectiv de muncă se aplică şi produc efecte în toate unităţile sanitare, prevăzute la art. 1, alin. (5), conform Anexei nr. 10, indiferent de forma de organizare, de provenienţa capitalului, de modul de finanţare şi de caracterul activităţii. "

revenim la art 1 alin 5
"(5) În sensul prezentului contract, termenul de unitate desemnează:
- direcţiile de sănătate publică;
- institute şi centre medicale;
- spitale;
- centre de diagnostic şi tratament;
- servicii de ambulanţă;
- instituţii care angajează personal medico-sanitar şi auxiliar sanitar;"

Mai departe in legea 62/2011 gasim :

"Capitolul II - Efectele contractelor colective de munca

Art. 133
(1) Clauzele contractelor colective de munca produc efecte dupa cum urmeaza:
a) pentru toti angajatii din unitate, in cazul contractelor colective de munca incheiate la acest nivel;
b) pentru toti angajatii incadrati in unitatile care fac parte din grupul de unitati pentru care s-a incheiat contractul colectiv de munca;
c) pentru toti angajatii incadrati in unitatile din sectorul de activitate pentru care s-a incheiat contractul colectiv de munca si care fac parte din organizatiile patronale semnatare ale contractului.
(2) La fiecare dintre nivelurile prevazute la alin. (1) se incheie si se inregistreaza un singur contract colectiv de munca.
(3) In contractele colective de munca la orice nivel clauzele aplicabile angajatilor incadrati cu contract individual de munca in sectorul bugetar vor respecta in mod obligatoriu prevederile art. 138."

probabil iar voi fi anuntat ca ma leg de semantica dar cred ca si in acest caz cuvantul cheie este unitate ( vai cum a sunat!)
Oricum sunta (proape) convins ca in cazul in care va veti inscrie in sanitas vi se va aplica si dvoastra acest contract
mult succes!
"Unitatile" sunt insa nominalizate in anexa 10:
ANEXA 10
LISTA
cuprinzând unităţile cu personalitate juridică aflate în subordinea, sub autoritatea sau în
coordonarea Ministerului Sănătăţii, conform prevederilor H.G. nr. 144/2010 cu modificările
şi completările ulterioare, în care se aplică contractul colectiv de muncă

A. UNITÃŢI AFLATE ÎN SUBORDINEA MINISTERULUI SÃNÃTÃŢII
I. Unităţi finanţate integral de la bugetul de stat:
1. Ministerul Sănătăţii
2. direcţiile de sănătate publică judeţene, respectiv a municipiului Bucureşti, servicii publice
deconcentrate);
3. unităţile sanitare publice aflate in subordinea direcţiilor de sănătate publică, inclusive
serviciile judeţene de ambulanţă, respective a municipiului Bucureşti;
4. Institutul Naţional de Sănătate Publică Bucureşti;
5. Institutul Naţional de Medicină Sportivă Bucureşti;
6. Institutul Naţional de Hematologie Transfuzională "Prof. Dr. C.T. Nicolau" Bucureşti;
7. Academia de ªtiinţe Medicale Bucureşti;
8. Agenţia Naţională de Transplant Bucureşti;
9. Oficiul Central de Stocare pentru Situaţii Speciale Bucureşti;
10. Registrul Naţional al Donatorilor Voluntari de Celule Stem Hematopoietice;
11. Agenţia Naţională a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale Bucureşti;
II. Unităţi finanţate integral din venituri proprii din contractele încheiate prin sistemul de
asigurări sociale de sănătate:
1. Institutul Oncologic "Prof. Dr. Alexandru Trestioreanu" Bucureşti;
2. Institutul Oncologic "Prof. Dr. I. Chiricuţă" Cluj-Napoca;
3. Institutul Naţional de Gerontologie şi Geriatrie "Ana Aslan" Bucureşti;
4. Institutul de Pneumoftiziologie "Prof. Dr. Marius Nasta" Bucureşti;
5. Institutul pentru Ocrotirea Mamei şi Copilului "Prof. Dr. Alfred Rusescu" Bucureşti;
6. Institutul Naţional de Recuperare, Medicină Fizică şi Balneoclimatologie Bucureşti;
7. Institutul Naţional de Endocrinologie "C.I. Parhon" Bucureşti;
8. Institutul Naţional de Diabet, Nutriţie şi Boli Metabolice "Prof. Dr. N. Paulescu" Bucureşti;
9. Institutul Naţional de Neurologie şi Boli Neurovasculare Bucureşti;
10. Institutul de Urgenţă pentru Boli Cardiovasculare "Prof. Dr. C.C. Iliescu" Bucureşti;
11. Institutul Inimii de Urgenţă pentru Boli Cardiovasculare "Nicolae Stăncioiu" Cluj-Napoca;
12. Institutul Naţional de Boli Infecţioase "Prof. Dr. Matei Balş" Bucureşti;
13. Institutul de Fonoaudiologie şi Chirurgie Funcţională O.R.L. "Prof. Dr. Dorin Hociotă"
Bucureşti;
14. Institutul de Boli Cardiovasculare Timişoara;
15. Institutul Clinic Fundeni Bucureşti;
16. Institutul Clinic de Urologie şi Transplant Renal Cluj-Napoca;
17. Institutul de Boli Cardiovasculare "Prof. Dr. G.I.M. Georgescu" Iaşi;
18. Institutul Regional de Oncologie Iaşi;
19. Institutul Regional de Gastroenterologie-Hepatologie "Prof. Dr. Octavian Fodor" Cluj-
Napoca;
20. Institutul Regional de Oncologie Timişoara;
21. Centrul Medical Clinic de Evaluare şi Recuperare pentru Copii şi Tineri "Cristian ªerban"
Buziaş;
22. Spitalul de Recuperare Neuropsihomotorie Dezna;
23. Spitalul de Recuperare Borşa;
24. Spitalul Clinic de Recuperare Medicală Băile Felix;
25. Spitalul de Psihiatrie şi pentru Măsuri de Siguranţă ªtei;
26. Spitalul de Psihiatrie şi pentru Măsuri de Siguranţă Săpoca;
27. Spitalul de Psihiatrie Poiana Mare;
28. Spitalul de Psihiatrie Zam;
29. Spitalul de Psihiatrie şi pentru Măsuri de Siguranţă Pădureni-Grajduri;
30. Spitalul de Psihiatrie Gătaia;
31. Spitalul de Psihiatrie şi pentru Măsuri de Siguranţă Jebel;
32. Spitalul Clinic de Psihiatrie "Socola" Iaşi;
33. Spitalul de Cardiologie Covasna;
34. Spitalul Clinic de Recuperare, Medicină Fizică şi Balneologie Eforie Nord;
35. Sanatoriul Balnear şi de Recuperare Techirghiol;
36. Sanatoriul Balnear şi de Recuperare Mangalia;
37. Sanatoriul Balneoclimateric de Copii Buşteni;
38. Sanatoriul de Nevroze Predeal;
39. Sanatoriul Balnear Slănic-Moldova;
40. Institutul Naţional pentru Medicină Complementară şi Alternativă Bucureşti "Prof. Dr. Florin
Brătilă" Bucureşti;
41. Centrul Medical Clinic de Recuperare Neuropsihomotorie pentru Copii "Dr. Nicolae
Robănescu" Bucureşti.
III. Unităţi finanţate din venituri proprii şi subvenţii de la bugetul de stat:
1. Institutul Naţional de Medicină Legală "Mina Minovici" Bucureşti;
2. Institutul de Medicină Legală Iaşi;
3. Institutul de Medicină Legală Cluj-Napoca;
4. Institutul de Medicină Legală Timişoara;
5. Institutul de Medicină Legală Craiova;
6. Institutul de Medicină Legală Târgu Mureş;
7. Centrul Naţional de Sănătate Mintală şi Luptă Antidrog Bucureşti.
B. UNITÃŢI AFLATE SUB AUTORITATEA MINISTERULUI SÃNÃTÃŢII:
1. Compania Naţională "Unifarm" - S.A. Bucureşti;
2. Societatea Comercială "Sanevit 2003" - S.A. Arad;
3. Societatea Comercială "Antibiotice" - S.A. Iaşi.
C. UNITÃŢI AFLATE ÎN COORDONAREA MINISTERULUI SÃNÃTÃŢII:
1. Institutul Naţional de Cercetare-Dezvoltare în Domeniul Patologiei şi ªtiinţelor Biomedicale
"Victor Babeş" Bucureşti;
2. Institutul Naţional de Cercetare-Dezvoltare pentru Microbiologie şi Imunologie "Cantacuzino"
Bucureşti;
3. ªcoala Naţională de Sănătate Publică, Management şi Perfecţionare în Domeniul Sanitar
Bucureşti;
4. Oficiul Tehnic de Dispozitive Medicale Certificare.

Asadar,este clar ca daca este incadrata intr-o scoala speciala,din reteaua Ministerului Educatiei,nu-i pot fi aplicate prevederile din CCM unitati ramura sanatate.
ContSters136493, utilizator
[ link extern ]
Anexa 3, p. 12.