Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Obligarea efectuarii controlului periodic
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Obligarea efectuarii controlului periodic

Lucrez intr o institutie militara si angajatorul a emis un oesin care obliga personalul sa si efectueze analizele numai la o anumita unitate medicala.nu se accepta si rezultatele sin alt spital sau centru de analize medical autorizat.Este legal?
Examinarea medicala periodica se efectueaza in unitatea medicala cu care firma/ institutia militara are incheiat contract de prestari servicii medicale, servicii pe care le plateste din bugetul alocat institutiei militare.
In plus, dupa stiinta mea, in institutiile militare ordinele se executa nu sunt benevole.
În Ministerul Apărării Naţionale, asistenţa medicală se acordă prin următoarele structuri:
a) cabinetele medicale de unitate sau similare, cu sau fără staţionar;
b) centrele de sănătate militare, denumite în continuare CSM;
c) Centrul Medical de Diagnostic şi Tratament Ambulatoriu "Academician Ştefan Milcu", denumit în continuare CMDTA;
d) spitalele militare;
e) Centrul Clinic de Urgenţă de Boli Cardiovasculare al Armatei, denumit în continuare CCUBCVA;
f) sanatoriile/centrele proprii de recuperare medicală sau alte unităţi de profil;
g) Institutul Naţional de Medicină Aeronautică şi Spaţială "General doctor aviator Victor Anastasiu", denumit în continuare INMAS;
h) Centrul de Medicină Navală, denumit în continuare CMN.
[ link extern ]

Un ordin al angajatorului nu poate contine prevederi contrare unui ordin al ministrului apărării naţionale .