Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale SC
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

SC

CONTABILITATEA POATE FI TINUTA SI DE O PERSOANA CARE NU ESTE CONTABIL AUTORIZAT PENTRU UN SC????
Da,ii faceti contract de munca cu timp partiala,mai ales daca firma este mai mica .
La bilanturi faceti un contract de prestari servici pentru intocmire si certificare.
Asta e deocamdata ce va mai fi pe viitor ,vom vedea..
Succes!!
daca este Economist este suficient sa vizeze si sa semneze bilantul contabil nu e obligatoriu sa fi expert contabil/contabil autorizat.
Buna, as vrea sa clarific si eu ceva la acest subiect.
Art 10 din legea contabilitatii spune :
"(2) Contabilitatea se organizeaza si se conduce, de regula, in compartimente distincte, conduse de catre directorul economic, contabilul-sef sau alta persoana imputernicita sa indeplineasca aceasta functie. Aceste persoane trebuie sa aiba studii economice superioare. "

Intrebearea mea este:
Poate compartimentul respectiv sa fie format dintr-un singur contabil cu studii economice superioare sau e nevoie sa ai director ec./ contabil sef , si persoana in subordine?