Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare-cumparare apartament cu chitanta de mana.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare-cumparare apartament cu chitanta de mana.

Anul trecut am incheiat un contract de vanzare-cumparare , cu chitanta de mana semnata de 2 martori prin care vanzatoarea ( o doamna de 75 ani ) imi vindea apartamentul contra unei sume de bani (bani pe care i-a primit in totalitate in momentul vanzarii dupa cum se precizeaza si in acel contract ). Urma sa mergem la un moment viitor sa perfectam vanzarea. Problema este ca vanzatoarea a decedat zilele trecute iar noi n-am mai perfectat vanzarea la notar. Mentionez ca in tot acest timp eu am locuit cu aceasta in apartamentul in speta avand grija de aceasta. Stiu ca nu are mostenitori . Ce pot face in aceasta situatie ptr a devenii proprietar de drept al acestui imobil? Va multumesc !
stelutaalistar a scris:

Anul trecut am incheiat un contract de vanzare-cumparare , cu chitanta de mana semnata de 2 martori prin care vanzatoarea ( o doamna de 75 ani ) imi vindea apartamentul contra unei sume de bani (bani pe care i-a primit in totalitate in momentul vanzarii dupa cum se precizeaza si in acel contract ).
Urma sa mergem la un moment viitor sa perfectam vanzarea. Problema este ca vanzatoarea a decedat zilele trecute iar noi n-am mai perfectat vanzarea la notar. Mentionez ca in tot acest timp eu am locuit cu aceasta in apartamentul in speta avand grija de aceasta. Stiu ca nu are mostenitori . Ce pot face in aceasta situatie ptr a devenii proprietar de drept al acestui imobil? Va multumesc !

Odata deschisa mostenirea , aceasta este acceptata de catre rudele cu vocatie succesorala, in termen de 6 luni de la moarte autorului lor .( fie tacit, prin acte prin care lasa se intrevada dorinta de a succede , fie explicit, printr-o declaratie notariala ).

In cazul in care nu exista nicio persoana care doreste sa preia atat drepturile, dar si obligatiile defunctului ( asumate in speta prezenta conform chitantei de mana, ce poate avea valoare unui antecontract de vanzare-cumparare ), mostenirea vacanta este preluata de catre stat.

Calitate procesuala pasiva intr-un litigiu avand ca obiect pronuntarea unei hotarari care tina loc de act autentic, de vanzare-cumparare au rudele ( poate nu aveti cunostinta de existenta acestora, asadar, faceti demersuri pentru a afla daca acestia exista si daca doresc sa aiba drepturi cu privire la mostenirea deschisa , acceptand si obligatia de a transmite dreptul de propriatate asupra imobilul individualizat in chitanta de mana ), fie statul.

Succes.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
- faceti adresa la camera notarilor pentru a verifica daca este deschisa succesiunea de pe urma defunctei-vanzatoare.
- daca exista mostenitori, solicitati eliberarea Certificatului de msotenitor si va judecati cu acestia
- raspunsul de la camera notarilor se elibereaza in 30 minute , costa 45 lei si trebuie sa stiti data decesului defunctei(eventual copie de pe Certificatul de deces) si dovada interesului.
- daca nu sunt mostenitori sau nu s-a deschis dati statul romn in judecata prin ministerul de finante , cu o cerere prin care solicitati hotarare care tine loc de act autentic de vanzare cumparare. primul capat de cerere va fi constatarea vacantei succesorale.
succes