Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general ROG INFORMATII DESPRE OBLIGATIVITATEA DEPUNERII ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

ROG INFORMATII DESPRE OBLIGATIVITATEA DEPUNERII DECLARATIEI 205-DIVIDENDE

Buna ziua,
Va rog mult ajutati-ma cu un raspuns la urmatoarea speta:
In aprilie 2010 se ridica dividende, in mai 2010 in declaratia 100 se declara impozitul aferent, in oct 2010 firma intra in suspendare cu regim derogatoriu pt 3 ani, in iunie 2011 nu se depune declaratia 205, ne vine somatie. Este obligatorie depunerea acestei declaratii in conditiile date? Ce se intampla daca nu depunem acest formular? In cat timp trebuie depus, daca trebuie? Nedepunerea acestei decl se poate prescrie in term de 6 luni? Se mai pot adauga penalitati sau ceva de genul?
Multumesc din suflet.
Societati in regim derogatoriu
-este o favoare facuta de fisc de la depunerea declaratiilor cod 100,300, 101, 120, 130,
- depun obligatoiru declaratiile informative : 394,392 , 205 etc
Acum in situatia concreta in care sunteti cu depasirea termenului de depunere pentru 205, mergeti si o depuneti dar va vor penaliza financiar.