Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Uzucapiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Uzucapiune

In ce conditii se poate dobandi un drept de proprietate prin uzucapiune?
sa existe posesia continua, neintrerupta, neviciata timp de 30 de ani asupra bunului imobil daca nu exista just titlu. daca exista just titlu atunci durata posesiei e de 20 de ani.
Multumesc. La ce va referiti, totusi, prin "just titlu"?
prin just titlu legislația civilă înțelege un înscris prin care posesorul a intrat în posesia imobilului și pe care el îl crede a fi valabil, dar de fapt acel înscris nu face transferul dreptului de proprietate. de exemplu o chitanță de mână .
fergus a scris:

Multumesc. La ce va referiti, totusi, prin "just titlu"?

Just titlu reprezinta orice titlu translativ de proprietate , vanzare-cumparare, donatie, schimb etc, care, desi nu indeplineste conditiile de valabilitate, de exemplu, actul de vanzare incheiat intr-o alta forma decat era prevazuta de lege ori de vanzatorul care nu este proprietar,dca dreptul posesorului de bunacredinta de a culege fructele ori chiar de a dobandi proprietatea prin prescriptie.

Va multumesc.