Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Certificat de nastere copil nascut in Spania
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Certificat de nastere copil nascut in Spania

Buna ziua. As dori sa stiu ce acte sunt necesare unui minor nascut in Spania din parinti romani (necasatoriti) pentru a putea calatori in Romania in conditiile in care unul dintre parinti (respectiv tatal) nu este de gasit. Mentionez ca minorul nu detine certificat de nastere ci numai o atestare a nasterii in spitalul din Spania.

Trebuie sa va adresati Consulatului cel mai apropiat sau Ambasadei romane pentru a obtine un titlu de calatorie, este singura modalitate de a ajunge cu minorul in Romania.

Insa trebuie sa incepeti prin a obtine de la autoritatile spaniole competente - Primaria localitatii respective - un certificat de nastere.

Cu acel certificat mergeti la consulat pentru eliberarea titlului de calatorie.

Titlul de calatorie vi se poate elibera doar cu acea atestare (sau ce o fi) ca doamna a nascut in Spania, insa la venirea in tara nu va putea inregistra copilul la Starea Civila si iar va trebui facut un drum in Spania...

odata ajunsi ]n românia nu va puteti întoarece in spania fara pasaport
deci atunci cind veniti in românia va trebui sa avţ'i la dvs si certificatul de nastere al copilului elibarat de autoritatile din spania Atentie acesta sa fie in original si sa fie apostilat. în românia mergeti la un notar care are un traducator autorizat , traduceti documentul si apoi va adresati SPCLEP de la locul de domiciliu pentru transcrierea certificatului de nastere si eliberarea unui certificat românesc
Problema este la obţinerea pasaportului pentru că nu il puteţi obţine fără acordul tatalui.
Stiu situatii cînd tatal era de negasit si mama s-a adresat instanţei pentru obţinerea unei hotarîri judecatoresti de incredintarea a minorului. Cu acea hotarare a obţinut pasaport.

@lucinda2010 a zis ca tatal nu e de gasit, iar pentru situatia in care este mama acum indraznesc sa afirm ca ar fi mult mai simplu sa apara doar dansa pe certificatul de nastere.
Astfel nu va avea nevoie de acordul tatalui pentru obtinerea pasaportului.

Nimeni nu il va impiedica pe tata sa recunoasca mai tarziu copilul, daca va vrea.

Domna nu a spus cind este nascut copilul , daca nastrea a fost inregistrata la starea civla din spania, daca are certificat de nastere spaniol. Daca nasterea nu a fost declarata la primaria locului de nastere din spania si mama declara copilul fara tata atunci nu sunt problame. poate veni în tara cu titlui de calatorie , solicta transcrierea si apoi pasaport. recunoasterea, stabilirea filaitiei si eventual încuviintarea purtarii numelui se face mai tirziu, daca tata doreste. Oare sunt casatoriti legal. sau copilul este rezultatul unei relatii de concubinaj. Daca doamna nu ne da toate detaliile nu putem raspunde corect. Potrivit codului familiei romănesc,, sotul mamei este tatal copilului- asta e, poate noul cod spune alceva . Doamna sa revina cu toate dateliile, ori ce amanunt conteaza.
giordano a scris:

Domna nu a spus cind este nascut copilul , daca nastrea a fost inregistrata la starea civla din spania, daca are certificat de nastere spaniol. Daca nasterea nu a fost declarata la primaria locului de nastere din spania si mama declara copilul fara tata atunci nu sunt problame. poate veni în tara cu titlui de calatorie , solicta transcrierea si apoi pasaport. recunoasterea, stabilirea filaitiei si eventual încuviintarea purtarii numelui se face mai tirziu, daca tata doreste. Oare sunt casatoriti legal. sau copilul este rezultatul unei relatii de concubinaj. Daca doamna nu ne da toate detaliile nu putem raspunde corect. Potrivit codului familiei romănesc,, sotul mamei este tatal copilului- asta e, poate noul cod spune alceva . Doamna sa revina cu toate dateliile, ori ce amanunt conteaza.

Doamna a dat toate datele. Nu sunt casatoriti. Si asta inseamna ce Ares are dreptate.Nu li obliga acolo nimeni sa declar tatalui fiind necasatorita. Sa se duca la registrul civil din locul unde a nascut cu atestarea medicala si daca este la timp sa isi faca o inregistrarea, ce este mai usoara, una imediata. Daca a trecut mai mult de doi luni (daca nu ma insel) trebuie un dosar si o aprobarea dupa dosarul. Oricum, dupa aia trebuie sa se duca sa obtin un titlu de calatorie, la ambasada si la Ministerul Iustitiei spaniol ca se apostleze documentul din registrul civil, pentru a fi valid in Romania la inscrierea nasterii ca cetatean roman.
.
Tatal mai tarziu poate o recunoasca acolo (inclusiv la ambasada romaniei) sau sa vina aici in Romania, sa isi faca declaratia notariala sau la registrul civil roman,si sa schimb nume si datele registrale aici, dupa aia.
Alvaro Liniers, Avocat