Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... Cum pot participa in comisiile electorale
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

Cum pot participa in comisiile electorale

As vrea sa stiu unde scrie cum poate o persoana sa faca parte din personalul aflat in sectiile de votare si cu cat sunt remunerate aceste persoane. Multumesc.
Cand se vor organiza alegerile, primariile stabilesc o lista cu persoanele propuse ca presedinti si vicepresedinti sectiilor de votare (lista se inainteaza BEJ pentru tragerea la sorti).. Apoi, fiecare partid politic in parte isi desemneaza reprezentantul in comisie. Deci, fie depuneti o cerere la primarie pentru a fi desemnat (vice)presedinte al sectiei de votare, fie convingeti un partid politc sa va desemneze ca reprezentant al sau la masa.
Multumesc mult! Dar as vrea sa stiu in ce act normativ scrie!
Legea 35/2008 si legea 67/2004 (modificata si actualizata).
Multumesc foarte mult!