avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 795 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită descoperire de card poprire salariu
Discuție deschisă în Executare silită

descoperire de card poprire salariu

Buna. Am primit o somatie de poprire de la un executor judecatoresc, din cauza neplatii ratelor catre o banca. Daca mi-am schimbat angajatorul si numele de familie, o sa ma gasesca pe baza CNP-ului?
Si o alta problema foarte importanta am si o descoperire de card(6 salarii) care sunt in acelasi cont cu salariul, pe care nu i-am retras, exista posibilitatea sa mi se puna porpire si pe aceia?
Angajatorul este obligat sa ma anunte cand se face poprirea si cat se poate retrage maxim din salariu?
Cel mai recent răspuns: dana2778 , utilizator 10:34, 14 Septembrie 2011
Vi se poate opri maxim 1/3 din veniturile nete.
Va poate gasi dupa CNP si informatiile din Revisal angajatorul nou.
Sigur vi se va comunica o decizie de infiintare a popririi.
Atentie!Daca au trecut 3 ani de la ultima rata achitata puteti face contestatie la executare si scapa de datorie.
Va multumesc, dar referitor la descoperirea de card?
se poate pune poprire si pe acesta? Ar fi recomandat sa-mi retrag eu banii ca sa nu am surprize?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum se procedeaza in cazul a 2 popriri? api7 api7 Am o poprire pe conturi ,de la un card de cumparaturi. Executorul a pus apoi poprire si la angajator,desi acesta imi vira salariul in unul din conturile pe ... (vezi toată discuția)
Buna ziua- poprire pe salariu LoghinAlexandru LoghinAlexandru am o poprire pe sala de aproape 3 ani si suma datorta a ramas aceeasi.suma datorata provine de la o descoperire de card de 8700 lei,cand am fost instiintat ca ... (vezi toată discuția)
Cum pot opri o poprire instituita unui contract de credit? adriane1 adriane1 Buna ziua, Am urmatoarea problema: mi-a fost instituita o poprire pe toate conturile din banci inclusiv pe contul unui card de credit ceea ce face ... (vezi toată discuția)