Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Calcul eronat ajutor somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Calcul eronat ajutor somaj

Am incetat contractul in anul 2010 la cererea mea cu art. 55 lit b la un angajator dupa care am gasit un alt loc de munca la o firma si m-am angajat cu CIM per. determinata (pentru un proiect). La incetarea contractelor am luat adeverinte de la ambele locuri de munca stiind ca pot beneficia de ajutor de somaj in urma incetarii CIM per determinata.S-a calculat ajutorul de somaj in baza celor 2 adeverinte , ajutor pe care l-am primit si la care mai am dreptul 1 luna.Am primit o adresa de la ANOFM prin care se spune ca trebuie sa restitui o suma(extrem de mare)pentru ca o constatare a Curtii de Conturi (din 2010) a considerat ca bonusul dat de primul angajator nu se ia in calcul la ajutorul de somaj.Ma puteti ajuta? Multumesc frumos.
1. Curtea de Conturi a scris si baza legala a neluarii in calcul a bonusului.
2. Cereti Agentiei de Somaj sa va spuna si dvs. care este aceasta baza legala.
3. Este si vina Agentiei de Somaj care trebuia sa cunoasca legea, daca este asa cum a spus Curtea de Conturi.
4. Si eu stiam ca aceste bonusuri nu sunt supuse retinerii contributiei pentru somaj si deci nu sunt luate in calculul indemnizatiei de somaj.
mariana1955 a scris:

Am incetat contractul in anul 2010 la cererea mea cu art. 55 lit b la un angajator dupa care am gasit un alt loc de munca la o firma si m-am angajat cu CIM per. determinata (pentru un proiect). La incetarea contractelor am luat adeverinte de la ambele locuri de munca stiind ca pot beneficia de ajutor de somaj in urma incetarii CIM per determinata.S-a calculat ajutorul de somaj in baza celor 2 adeverinte , ajutor pe care l-am primit si la care mai am dreptul 1 luna.Am primit o adresa de la ANOFM prin care se spune ca trebuie sa restitui o suma(extrem de mare)pentru ca o constatare a Curtii de Conturi (din 2010) a considerat ca bonusul dat de primul angajator nu se ia in calcul la ajutorul de somaj.Ma puteti ajuta? Multumesc frumos.

Care este stagiul dvs.de cotizare la somaj?Din cate inteleg,este sub 3 ani,si atunci indemnzatia de somaj ar trebui sa fie 75% din valoarea indicatorului social de referinta in vigoare la data stabilirii acestuia(in prezent este 500lei)si nu se ia in calcul niciun adaos pt. a fi necesar sa se cunoasca salariile de baza lunare brute pe ultimele 12 luni de stagiu de cotizare..Reveniti va rog cu precizari.
Stagiul de cotizare este de peste 10 ani (am o vechime de peste 30 ani in munca) iar suma acordata ( asa cum s-a scris in adeverinta bonus)este cu statut de "alte drepturi salariale potrivit contractului colectiv de muncasi CIM", un bonus pentru un salariat ce a lucrat in cadrul companiei atata timp. Calculul s-a facut in 2010 cand se lua in calcul salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata.
In acest caz intr-adevar se iau in calcul salariile de baza brute din ultimile 12 luni de stagiu.

Drepturile banesti acordate potrivit legii ori contractelor colective sau individuale de munca sub forma de stimulente, premii si prime intra in salariile de baza brute pt. care se retine si vireaza indemnizatia de somaj,incepand din februarie 2008,in cf.cu Normele de aplicare a legii somajului si atunci nu inteleg de ce nu se includ in calculul indemnizatiei de somaj.Trebuie sa mergeti personal la ALOFM sa consultati raportul de control al Curtii de Conturi si sa vedeti exact despre ce este vorba.