avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 366 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand ma pot pensiona?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand ma pot pensiona?

Buna seara!Va rog mult daca puteti sa-mi raspundeti la urmatoarea intrebare:sunt nascuta in ianoarie 1959 si am22 de ani vechime;la ce varsta ma pot pensiona?Aceeasi intrebare o am pentru sotul meu nascut in mai 1957 si care are o vechime totala cu tot cu grupe de23 de ani.Va multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Alexandru Munteanu , Avocat 22:09, 14 Septembrie 2011
Dv. la implinirea varstei de 61 ani si 4 luni, sotul la implinirea varstei de 65 ani.
Va puteti pensiona la limita de varsta dupa mai 2020 la varsta de 61 ani si 4 luni.

Sotul se poate pensiona la limita de varsta cand implineste 65 ani. In functie de cati ani a lucrat in conditii speciale (fosta grupa 1) sau in conditii deosebite (fost grupa 2) se reduce varsta de pensionare cu un nr. de ani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Conditii de pensionare anticipata simona_popescu simona_popescu Buna ziua, Tatal meu este nascut in 7 dec 1950 (va implinii anul acesta varsta de 59 de ani) si are o vechime de 35 de ani. As dori sa stiu din ce luna are ... (vezi toată discuția)
Pensie juli_21 juli_21 buna ziua, Sunt nascut in 06.07.1950.Am vechime in munca 35 ani, din care 19 ani si 9 luni si 13 zile in grupa II.va rog sa imi spuneti cand pot iesi la ... (vezi toată discuția)
La ce data poate beneficia de pensie? petro250 petro250 Buna ziua, O persoana de sex masculin, nascut la data de 01.05.1954, cu o vechime in munca de 36 ani, 5 luni, 4 zile, din care 14 ani, 9 luni, 17 zile ... (vezi toată discuția)