Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand ma pot pensiona?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand ma pot pensiona?

Buna seara!Va rog mult daca puteti sa-mi raspundeti la urmatoarea intrebare:sunt nascuta in ianoarie 1959 si am22 de ani vechime;la ce varsta ma pot pensiona?Aceeasi intrebare o am pentru sotul meu nascut in mai 1957 si care are o vechime totala cu tot cu grupe de23 de ani.Va multumesc anticipat
Dv. la implinirea varstei de 61 ani si 4 luni, sotul la implinirea varstei de 65 ani.
Va puteti pensiona la limita de varsta dupa mai 2020 la varsta de 61 ani si 4 luni.

Sotul se poate pensiona la limita de varsta cand implineste 65 ani. In functie de cati ani a lucrat in conditii speciale (fosta grupa 1) sau in conditii deosebite (fost grupa 2) se reduce varsta de pensionare cu un nr. de ani.