avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 664 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... 2 contracte de 8 ore
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

2 contracte de 8 ore

Buna ziua. Un salariat munceste la o firma 8 ore de la ora 8 la 16. Am nevoie d eel si la alta firma, tot 8 ore/zi. Pot sa repartizez programul de la 11-19 sau 12-20 sau nu trebuie suprapuse cele 2 contracte? Merci
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:02, 16 Septembrie 2011
Parerea mea este ca nu se poate sa fie doua contracte cu 8 ore, unul trebuie sa fie cu timp partial, adica sub 8 ore.
Exista posibilitatea ca o persoana sa aiba doua c.i.m. cu norma intreaga ... lege nu face nicio distinctie in acest sens.
Viovas a scris:

Buna ziua. Un salariat munceste la o firma 8 ore de la ora 8 la 16. Am nevoie d eel si la alta firma, tot 8 ore/zi. Pot sa repartizez programul de la 11-19 sau 12-20 sau nu trebuie suprapuse cele 2 contracte? Merci




O conditie pt. cumulul de functii este ca programul de lucru pt. cele 2 contracte in acest caz,sa nu se suprapuna.
Codul Muncii
Art. 35
(1) Orice salariat are dreptul de a munci la angajatori diferiţi sau la acelaşi angajator, în baza unor contracte individuale de muncă, beneficiind de salariul corespunzător pentru fiecare dintre acestea.
(2) Fac excepţie de la prevederile alin. (1) situaţiile în care prin lege sunt prevăzute incompatibilităţi pentru cumulul unor funcţii.


Asadar, ori de cate ori legiuitorul nu prevede in mod expres altfel, cumulul de functii este permis pentru orice salariat, atat la angajatori diferiti, cat si la acelasi angajator.

LascarCorina a scris:

Viovas a scris:

Buna ziua. Un salariat munceste la o firma 8 ore de la ora 8 la 16. Am nevoie d eel si la alta firma, tot 8 ore/zi. Pot sa repartizez programul de la 11-19 sau 12-20 sau nu trebuie suprapuse cele 2 contracte? Merci




O conditie pt. cumulul de functii este ca programul de lucru pt. cele 2 contracte in acest caz,sa nu se suprapuna.


Unde este prevazuta aceasta conditie pentru cumul ? ... :-/

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract de munca vanatorul vanatorul Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti daca un angajat poate avea doua contracte de munca cu norma intreaga la acelasi angajator pe functii diferite. Va multumesc! (vezi toată discuția)
Timp de lucru legal la stat cioncamihaela cioncamihaela daca lucrez la stat si nu au personal suficient pot sa mai primesc o jumatate de norma?mentionez ca am program de 7 ore (vezi toată discuția)
Cumul de functii ana cornelia ana cornelia am dreptul de a avea cumul de functii, contabil la doua unitati de invatamant avand contract de 8 ore la fiecare? (vezi toată discuția)