Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general concediu
Discuție deschisă în Contabilitate în general

concediu

buna ziua. eu as dori sa stiu dupa cat timp de munca se acorda concediu de odihna?sunt angajata din 30 mai 2011 si mi se spune ca nu am dreptul la concediu?
concediu se acorda oricand se calculeaza anual adica din mai->decembrie si rezulta un nr. de zile in functie de vechimea in munca, asa ca aveti dreptul la concediu. dc dupa concediu reziliati contractul zilele se scad din fisa de lichidare sau dc nu va luati de loc se platesc
Concediul de odihna se acorda pe an calendaristic sau fractie din acesta in functie de data angajarii. Se poate acorda si a doua zi dupa angajare, daca se poate.