avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 541 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Plata CAS-Doctorat!
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Plata CAS-Doctorat!

Buna ziua!

Sunt doctorand din 01.10.11, pe loc bugetat si beneficiez de bursa.
Pana in 12.12.11 am fost salariata unei companii private, prin urmare platitoare CAS. Dupa ce am demisionat de la aceasta firma, m-am interesat daca trebuie sa platesc CAS in continuare. Mi s-a spus de la universitate ca pana la varsta de 26 de ani(eu am 25) sunt asigurata datorita faptului ca am calitatea de student doctorand.
Mentionez ca nu sunt angajata la universitate, doar beneficiez de bursa in baza unui contract de studii.
As vrea sa stiu daca trebuie sa platesc sau nu CAS? De unde trebuie sa fac rost de adeverinta care sa ateste ca sunt asigurat CAS?

Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: ContSters136493 , utilizator 19:19, 16 Septembrie 2011
Mergeti la Casa Judeteana de Asigurari de Sanatate cu documente care sa ateste ca sunteti studenta si o sa va dea adeverinta de asigurat.
Ultima modificare: Vineri, 16 Septembrie 2011
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
armiangel12 a scris:

Buna ziua!

Sunt doctorand din 01.10.11, pe loc bugetat si beneficiez de bursa.
Pana in 12.12.11 am fost salariata unei companii private, prin urmare platitoare CAS. Dupa ce am demisionat de la aceasta firma, m-am interesat daca trebuie sa platesc CAS in continuare. Mi s-a spus de la universitate ca pana la varsta de 26 de ani(eu am 25) sunt asigurata datorita faptului ca am calitatea de student doctorand.
Mentionez ca nu sunt angajata la universitate, doar beneficiez de bursa in baza unui contract de studii.
As vrea sa stiu daca trebuie sa platesc sau nu CAS? De unde trebuie sa fac rost de adeverinta care sa ateste ca sunt asigurat CAS?

Va multumesc!





Da,asa este,aveti calitatea de asigurat fara plata atata timp cat studiati ,nu lucrati si nu ati depasit varsta de 26 de ani.
Este suficient sa solicitati o adeverinta de asigurat de la Casa de Sanatate,care sa va ateste aceasta calitate.
Pentru a o obtine,este nevoie sa va prezentati la Casa de Sanatate cu:
-act de identitate,
-declaraţie pe propria răspundere din care să rezulte că nu realizează venituri din muncă,
-adevarinta emisa de institutia de invatamant superior din care sa rezulte că aveti calitatea doctorand.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Asigurare medicala pentru studenti mince mince Buna ziua, Sunt student-doctorand, si depasesc varsta de 26 de ani. Am o nelamurire: Conform Legii Educatiei Nationale \"pe toata durata activitatii ... (vezi toată discuția)
Student doctorand la zi cu bursa peste 26 de ani - plata contributiilor la pensii//asigurare medicala asigurata din bursa universitara? oananao oananao Buna ziua, Doresc sa aflu statutul doctorandului la zi cu bursa peste 26 de ani si neangajat. In special, se realizeaza plata contributiilor la pensii si ... (vezi toată discuția)
Sunt doctorand la zi cu bursa, am 27 de ani, doresc sa stiu daca beneficiez de asigurare medicala gratuita ? bg84 bg84 Buna ziua, sunt doctorand POSDRU la UPB cu bursa, am 27 de ani si doresc sa stiu daca beneficiez de asigurare medicala gratuita - sau mai bine spus platita de ... (vezi toată discuția)