Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii declaratii fiscale
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

declaratii fiscale

Pe anul 2008 si 2009 am depus declaratiile privind impozitul pe salarii trimestrial
conform vectorului fiscal pe care l-am avut. Acum, cand am avut nevoie de un certificat fiscal mi s-a spus ca nu am depus declaratiile lunar pe acesti ani si sunt in culpa.Specific ca am avut in acesti ani 6 angajati, am fost platitoare de impozit pe profit si am avut o cifra de afacei mai mare de 35000 euro.
Cum sa procedez sa nu incasez vre-o amenda?
Nu prea aveti cum sa scapati de amenda.Faceti D 710 trimestrial pentru a corecta declaratiile depuse la trimestru si intocmiti declaratiile nedepuse cu amenda.Se plateste o singura amenda pentru acelasi tip de declaratie,respectiv 1000 lei cu posibilitatea reducerii la jumatate.
Probabil; ca veti mai avea de de depus si D 010 unde trebuie sa platiti o alta amenda tot de 500 lei.
Contabilitate sector 4 evoCONTA, Contabil