avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 274 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii declaratii fiscale
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

declaratii fiscale

Pe anul 2008 si 2009 am depus declaratiile privind impozitul pe salarii trimestrial
conform vectorului fiscal pe care l-am avut. Acum, cand am avut nevoie de un certificat fiscal mi s-a spus ca nu am depus declaratiile lunar pe acesti ani si sunt in culpa.Specific ca am avut in acesti ani 6 angajati, am fost platitoare de impozit pe profit si am avut o cifra de afacei mai mare de 35000 euro.
Cum sa procedez sa nu incasez vre-o amenda?
Cel mai recent răspuns: Contabilitate sector 4 evoCONTA , Contabil 00:00, 17 Septembrie 2011
Nu prea aveti cum sa scapati de amenda.Faceti D 710 trimestrial pentru a corecta declaratiile depuse la trimestru si intocmiti declaratiile nedepuse cu amenda.Se plateste o singura amenda pentru acelasi tip de declaratie,respectiv 1000 lei cu posibilitatea reducerii la jumatate.
Probabil; ca veti mai avea de de depus si D 010 unde trebuie sa platiti o alta amenda tot de 500 lei.
Ultima modificare: Sâmbătă, 17 Septembrie 2011
Contabilitate sector 4 evoCONTA, Contabil

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inregistrare platitor tva, cifra de afaceri estimata roxyalexandru roxyalexandru Buna seara! Tocmai am inregistrat o societate la Registrul Comertului iar acum vreau sa o inregistrez ca platitor de TVA, as dori sa stiu pentru ce este ... (vezi toată discuția)
Vector fiscal 010 mmanu mmanu daca am fost inregistrati cu vectorul fiscal la finante cu impozit profit trimestrial si decont de tva trimestrial acum in 2010 mai trebuie sa depunem ceva ... (vezi toată discuția)
Declaratia 094 dana_coman dana_coman Am fost plătitor de TVA luna în anul 2012, cifra de afacere pentru anul 2012 este 160.213,00 lei , ce declarație depun în ianuarie 2013, dec. 010, ... (vezi toată discuția)