Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... venituri din activitatea de agent de asigurari - ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

venituri din activitatea de agent de asigurari - declaratie separata ??

Buna ziua ! Va rog sa ma indrumati si pe mine cu urmatoarea problema : sunt salariata si mai am un contract de colaborare ca agent de asigurari non viata, activitate de care ma ocup sporadic ,veniturle obtinute fiind impozitate direct la sursa cu 10 %,mie platindumi-se suma gata impozitata .Eu stiam ca pt. acest gen de venit,respectiv,cu impozit retinut ,nu mai este necesar sa fac declaratii fiscale pt acest venit... Dar , am primit de la fisc o notificare in legatura cu veniturile obtinute din alta sursa decat salariul pe anul 2007 ,pe care ar fi trebuit sa le declar in termenul legal pt. aceasta. .Astfel, ma aflu intr-o situatie neplacuta si vreau sa stiu ce trebuie sa fac ,daca am gresit ,cum pot rezolva aceasta problema ...si sper sa nu fie penalizari sau amenzi mari . Va multumesc !
Buna ziua !
Desi poate ar trebui sa va raspunda un consultant fiscal, incerc sa o fac si eu: Impozitul in romania este de 16 % astfel incat unitatea respectiva va retinea 10%, revenindu-va dvs. obligatia de a declara si plati restul de 6%.
Asiguratorul pt. care intermediati incheierea de asigurari trebuia sa va dea dvs. sau sacomunice administratiei financiare fisa dvs. fiscala inainte de termenul de depunere a declaratiilor privind veniturile realizate anul precedent. Dvs. trebuia sa declarati respectivele venituri urmand sa platiti cei 6%.
Atentie ! Pentru veniturile obtinute din aceasta activitate independenta, trebuie sa mai platiti si contributia la casa de sanatate ! Nu m-as mira sa vi se comunice si de acolo o notificare...
Multumesc pentru raspuns ,insa acum am devenit si mai confuza deoarece eu stiam ca veniturile realizate din intermedierea asigurarilor se impozita doar cu acei 10% pe care ii retinea firma de asigurari ; i am gasit intra-adevar o fisa fiscala...se pare ca am ..incurcat- o...V a rog ,daca poate cineva sa ma ajute cu informatii utile in privinta aceasta , adica la ce sa ma astept, eventual ce amenda ar fi sau cum as putea evita...Nu de alta dar ajunsa acolo,vreau sa fiu pregatita pt. ca cei de acolo atat asteapta ,sa gresesti...si cum eu am facut-o...lipsa de informatii nu e o scuza, dar dupa ce voi rezolva,,sigur voi fi cu lectia invatata . Multumesc !
libra66 a scris:

Multumesc pentru raspuns ,insa acum am devenit si mai confuza deoarece eu stiam ca veniturile realizate din intermedierea asigurarilor se impozita doar cu acei 10% pe care ii retinea firma de asigurari ; i am gasit intra-adevar o fisa fiscala...se pare ca am ..incurcat- o...V a rog ,daca poate cineva sa ma ajute cu informatii utile in privinta aceasta , adica la ce sa ma astept, eventual ce amenda ar fi sau cum as putea evita...Nu de alta dar ajunsa acolo,vreau sa fiu pregatita pt. ca cei de acolo atat asteapta ,sa gresesti...si cum eu am facut-o...lipsa de informatii nu e o scuza, dar dupa ce voi rezolva,,sigur voi fi cu lectia invatata . Multumesc !

Mergeti la AFP din localitatea dumneavoastra si depuneti o declaratie pentru veniturile realizate. Amenda nu este mare .
Contribuabilii persoane fizice care nu-şi depun declaraţiile de venit pînă la data limită, 15 mai, vor plăti o amendă de zece lei. Conform Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală (ANAF) contribuabilii trebuie să depună formularul 200 dacă, în 2007, au obţinut în România venituri comerciale, venituri din profesii libere, venituri din drepturi de proprietate intelectuală, venituri din cedarea folosinţei bunurilor, venituri din activităţi agricole şi cîştiguri din transferul titlurilor de valoare. Procurarea formularelor de declaraţii, precum şi a instrucţiunilor de completare a acestora se face fie prin accesarea adresei de Internet www.mfinante.ro, portal ANAF, domeniul Asistenţă contribuabili, subdomeniul Formulare, fie solicitîndu-le de la unitatea fiscală.

Mai trebuie la dosar copie dupa contractul de colaborare si extras din borderoul de plati.

Pentru contract de mandat ( cum e posibil sa aveti ) amenda este de 5 lei.

Pentru PFA amenda este de 10 lei.
Nicolaie Ciobotaru, Consultant resurse umane
Multumesc mult pentru raspunsuri.Cat de curand voi face "pasul" si sper ca voi rezolva,fara paguba prea mare ,dar categoric....sifonata..jenant..Toate cele bune !!!