Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Transcrierea certificatelor sau extraselor de pe ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Transcrierea certificatelor sau extraselor de pe actele de casatorie eliberate de autoritatile straine

Acte necesare:

-cererea de transcriere adresată primarului localităţii în raza căreia îşi are domiciliul solicitantul;
-certificatul de căsătorie original supralegalizat sau, după caz, apostilat conform convenţiei de la Haga
-fotocopie legalizată a acestuia;
- traducerea în limba română a certificatului, legalizata de un notar public din România sau solicitată misiunilor diplomatice sau oficiilor consulare ale României din statul respectiv;
-adeverinţă privind ultimul domiciliu din ţară, pentru cetăţenii români cu domiciliul legal în străinătate;
- fotocopie a cărţii de identitate sau a buletinului, pentru cetăţenii români cu domiciliul în judeţul X;
- adeverinţă din care să rezulte cum figurează în Registrul Permanent de Evidenţa Persoanelor;
- declaraţie autentificata la un notar public din România sau în faţa unui notar public străin, apostilată conform convenţiei de la Haga, cu privire la numele de familie ale soţului (cetăţean român), după încheierea căsătoriei ;
- certificatele de naştere ale soţilor în fotocopii;
- sentinţa de divorţ, rămasă definitivă şi irevocabilă (dacă este cazul):
- dacă este din străinătate trebuie apostilată (dacă este cazul) + fotocopie + traducerea în limba română legalizată de un notar public român sau apostilată în cazul legalizării de un notar public străin;
- dacă este din România în original + fotocopie;
- certificatul de deces al fostului soţ, în cazul în care solicitantul a mai fost căsătorit (dacă este cazul);
- timbru fiscal de 2 lei.

IMPORTANT
Depunerea dosarului de transcriere se poate face personal de către unul dintre soţi sau de către o altă persoană ce are procură specială în acest sens.
Prin procura specială trebuie să rezulte că solicitantul este împuternicit de către unul din soţi, să-l reprezinte la Serviciul Public Comunitar Local de Evidenţă a Persoanelor sau la primăria sau oficiul de stare civilă de la ultimul loc de domiciliu, pentru transcrierea căsătoriei în actele de stare civilă române şi ridicarea certificatului românesc.

Procura specială poate fi autentificată de oricare dintre următoarele autorităţi:
- Notar public din România;
- Misiunea diplomatică sau oficiul consular al României din ţara în care se află părinţii;
- Notar public străin, procura urmând a fi supralegalizata sau, după caz, apostilată conform Convenţiei de la Haga din 5 octombrie 1961.
Ares-3, moderator