Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... certificat de nastere
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

certificat de nastere

:(buna seara.copil nascut in grecia mama romanca tatal irakinos.necasatoriti.copilul recunoscut de catre tata.mentionez ca tatal a obtinut in grecia azil politic,deci nu poate aduce din tara lui nici un act.vrem sa-i facem copilului certificat de nastere romanesc.voi merge eu in romania sa il fac nu stiu exact de ce acte am nevoie de aici pt in tara.birocratia de aici ne da mult de furca.multumesc:)
Pai poate inregistra nasterea si la consulatul romaniei din grecia si se elibereaza de acolo
aveti dreptate dar oricum voi merge in romania sa-mi schimb buletinul si poate l-as fi puput face acolo mai ieftin
Mai ieftin da, dar dureaza 5-6 luni
:(vreti sa fac stop cardiac?eu am doar o sapt la dispozitie sa fac ambele acte.in grecia imi cer 155 e ,in tara e mai putin dar nu pot astepta atit.....
:)multum frumos cred ca in cele din urma il voi face aici e mai putina bataie de cap.