Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... dividende obtinute de unul din soti
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

dividende obtinute de unul din soti

Buna ziua,

Am o problema pentru a carei rezolvare sa solicit ajutorul: este vorba despre un divort - unul dintre soti este asociat in cadrul a 2 firme: una infiintata in 2007 si care, potrivit bilantului, este pe pierdere la acest moment si una, infiintata in 2003 de pe urma careia a si realizat ceva venituri (nu este vorba despre niste sume foarte mari).
In cadrul actiunii introductive de divort, reclamantul (sotia) nu a ridicat nici o pretentie cu privire dividendele cuvenite paratului (sotul) de pe urma societatii comerciale in care acesta este asociat.
Mentionez ca firma respectiva a fost infiintata inainte de data incheierii casatoriei, sotia nu a participat cu vreo suma de bani la cheltuielile firmei dar totusi nu exclud posibilitatea ca avocatul acesteia sa ridice aceasta problema mai devreme sau mai tarziu.
Cam asta ar fi pe scurt.
Va rog sa imi spuneti daca ati avut un vreun caz similar si cum s-a finalizat dosarul respectiv.
Multumesc pentru ajutorul acordat.

Alex Marin
Ca sa evitati orice neajunsuri, reinvestiti profitul, pana la definitivarea divortului si partajului, urmand ca ulterior sa depuneti la ORC sentinta de divort pentru mentiune si veti fi pus la adapost.