Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... expunere de motive false
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

expunere de motive false

Nu stiu daca formularea este corecta dar daca reclamantul expune in proces motive mincinoase, pot sa-l actionez intr-un alt proces pentru calomnie sau alt obiect si sa cer daune?
Calea pe care dvs puteti sa o urmati - cea mai simpla - este aceasta:

1. in cadrul procesului demonstrati ca situatia expusa de catre adversarul procesual al dvs este falsa;
2. cereti cheltuieli de judecata, facand dovada lor - orice fel de cheltuieli demonstrabile, privitoare la proces, cum ar fi: onorariu avocat, sume alocate deplasarii, pierderea unor ore/ zile de munca.....
3. castigati procesul.
Daca nu ati castigat procesul, discutia nu are obiect.

Cat priveste un proces viitor, va complicati inutil. Puteti, totusi, sa cereti despagubiri pentru cele aratate mai-sus daca nu ati facut-o in cursul procesului si nu ati renuntat la ele, si, evident, ati castigat.

Cu stima.
Dar pot sa-l actionez intr-un alt proces pentru afirmatii defaimatoare si sa prezint istoricul acestor afirmatii?
Eu unul nu as face o astfel de actiune, pentru urmatoarele considerente:

1. in dreptul român partii, oarecum, i se permite, legal, sa minta in propriul proces,
per a contrario, art. 260 Cod penal, Marturia mincinoasa, vizeaza doar faptele martorilor, expertilor si ale interpretilor,

2.
daca ati pierdut, deja, procesul, unei astfel de actiuni i se poate opune hotararea castigata de adversar,
sau,
daca l-ati castigat, nu mai aveti prejudiciu...

Dar, daca doriti, puteti sa o formulati avand in vedere ca fapta s-ar putea incadra la raspunderea civila delictuala, pentru care veti plati taxa de timbru si veti avea de demonstrat prejudiciul.

Evident, este doar parerea mea iar optiunea a dvs., mai ales ca accesul la justitie este liber.

Cu stima,

andreigrigoriu, moderator
multumiri
voi analiza asta!
poate mai sunt si alte solutii?
andreigrigoriu a scris:

1. in dreptul român partii, oarecum, i se permite, legal, sa minta in propriul proces,
per a contrario, art. 260 Cod penal,
=D>

Marturia mincinoasa, vizeaza doar faptele martorilor, expertilor si ale interpretilor,

Cu stima,

=D>