avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 541 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Achiziţii publice urgent
Discuție deschisă în Achiziţii publice

urgent

Va rog sa ma ajutati!
Sunt noua in domeniul achizitiilor, lucrez la o A.C. si am avut un contract de lucrari pe codul CPV 45453100-8 Lucrări de renovare. Trebuie sa mai achizitionam niste lucrari de renovare in alta locatie si renovare exterioara.
Intrabarile mele sunt: Public pe SEAP cerere de oferta?( nu depasesc 15.000 euro),
si in acest caz cum justific prin N.J. alegerea procedurii de cerere de oferte?
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: ContSters179234 , utilizator 11:15, 22 Septembrie 2011
Buna ziua,

Daca nu depasiti 15.000 euro puteti opta pentru achizitia directa.

Alegeti ca procedura cererea de oferta conform OUG 34/2006:

ART. 124
Autoritatea contractanta are dreptul de a aplica procedura de cerere de oferte numai in cazul in care valoarea estimata, fara TVA, a contractului de achizitie publica este mai mica decat echivalentul in lei al urmatoarelor praguri:
a) pentru contractul de furnizare: 125.000 euro;
b) pentru contractul de servicii: 125.000 euro;
c) pentru contractul de lucrari: 4.845.000 euro
O zi buna!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Alegerea procedurii de achizitii publice alada alada Se poate opta pentru alegerea procedurii cerere de oferta desi dupa valoarea estimata se incadreaza la achizitie directa? (vezi toată discuția)
Cerere de oferte ancaelenabadea ancaelenabadea Daca se depasteste pragul de 15.000 euro se poate face licitatie deschisa sau este obligatoriu numai procedura cererii de oferte?? Multumesc! O zi buna! (vezi toată discuția)
Cumpãrarea directã ºi 3 oferte gajnandi gajnandi Buna ziua. Am doua intrebari. 1- Limita de sume pentru a se incadra in cumparare directa (sub 10 000 EUR fara tva) este valabil pentru contract sau pe ... (vezi toată discuția)