Forum Discuţii juridice Achiziţii publice cerere de oferte
Discuție deschisă în Achiziţii publice

cerere de oferte

Daca se depasteste pragul de 15.000 euro se poate face licitatie deschisa sau este obligatoriu numai procedura cererii de oferte??
Multumesc!
O zi buna!

Art. 124 (OUG 34/2006)
Peste pragul prevăzut la art. 19(15.000 euro), autoritatea contractantă are obligaţia de a aplica procedura de cerere de oferte în cazul în care valoarea estimată, fără TVA, a contractului de achiziţie publică este mai mică decât echivalentul în lei al următoarelor praguri:(la data 12-dec-2011 Art. 124 din capitolul III, sectiunea 7 modificat de Art. 1, punctul 15. din Legea 279/2011 )
a)pentru contractul de furnizare: 125.000 euro;
b)pentru contractul de servicii: 125.000 euro;
c)pentru contractul de lucrări: 4.845.000 euro.

[ link extern ]