avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 591 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Achiziţii publice cerere de oferte
Discuție deschisă în Achiziţii publice

cerere de oferte

Daca se depasteste pragul de 15.000 euro se poate face licitatie deschisa sau este obligatoriu numai procedura cererii de oferte??
Multumesc!
O zi buna!
Cel mai recent răspuns: carmen01011958 , moderator 12:20, 6 Februarie 2012

Art. 124 (OUG 34/2006)
Peste pragul prevăzut la art. 19(15.000 euro), autoritatea contractantă are obligaţia de a aplica procedura de cerere de oferte în cazul în care valoarea estimată, fără TVA, a contractului de achiziţie publică este mai mică decât echivalentul în lei al următoarelor praguri:(la data 12-dec-2011 Art. 124 din capitolul III, sectiunea 7 modificat de Art. 1, punctul 15. din Legea 279/2011 )
a)pentru contractul de furnizare: 125.000 euro;
b)pentru contractul de servicii: 125.000 euro;
c)pentru contractul de lucrări: 4.845.000 euro.

[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Urgent anija76 anija76 Va rog sa ma ajutati! Sunt noua in domeniul achizitiilor, lucrez la o A.C. si am avut un contract de lucrari pe codul CPV 45453100-8 Lucrări de renovare. ... (vezi toată discuția)
Alegerea procedurii de achizitii publice alada alada Se poate opta pentru alegerea procedurii cerere de oferta desi dupa valoarea estimata se incadreaza la achizitie directa? (vezi toată discuția)
Achizitie directa de la o firma neplatitoare de tva cameliapstl cameliapstl buna ziua am si eu o mare nelamurire exista un contract de servicii intre o institutie publica si o firma neplatitoare de TVA; valoarea contractului a ... (vezi toată discuția)