Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... contribuabil inactiv
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

contribuabil inactiv

Buna ziua! In urma unui control de la finante, mi s-au stabilit obligatii suplimentare de plata, constand in TVA suplimentar si impozit pe profit, plus majorari si penalitati. Toate datorita faptului ca am lucrat cu un contribuabil declarat inactiv. Mi s-a imputat faptul ca trebuia sa verific societatea cu care am lucrat pe site-ul ANAF-ului. Insa nu m-am gandit la asta, deoarece respectiva societate mi-a emis facturi care contineau toate elementele, pe care le-am inregistrat in contabilitate. Stiam ca acesti contribuabili inactivi nu mai au dreptul sa emita facturi. Am sanse daca solicit anularea deciziei de impunere? Procedura prealabila am parcurs-o... :O
Contribuabilii declarati inactivi nu mai au dreptul sa desfasoare activitate,deci nici sa emita facturi,insa in realitate multi o fac!
Puteti solicita anularea deciziei de impunere emisa de organul fiscal insa nu aveti sanse de castig.
ContSters145448, utilizator
dar pt. cei care emit aceste facturi, nu exista nicio sanctiune???
Sanctiunile aplicabile sunt confiscarea sumelor incasate precum si cele prevazute pentru evaziune fiscala.
ContSters145448, utilizator