Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... LEGISLATIE SSM
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

LEGISLATIE SSM

Deoarece suntem un forum legislativ, o lista cu principalele acte normative ar fi utila celor interesati de legislatia SSM
Toate acestea cuprind obligatii ale angajatorilor pentru sanatatea si securitatea in munca a lucratorilor, cu scopul diminuarii sau eliminarii riscurilor de acc. in munca si boli profesionale

LEGISLATIE SSM

Legea 319 /2006 SSM
HG 1425/2006 modificata si completata prin HG. 955/2010. Norme metodologice de aplicare a legii securitatii si sanatatii in munca nr.319/2006
HG nr.355/ privind supravegherea sanatatii lucratorilor
HG 300/2006 cerinte santiere mobile si temporare
HG 493/2006 cerinte zgomot
HG 971/2006 cerinte semnalizare LM
HG 1028/2006 cerinte ET cu ecran de vizualizare
HG 1048/2006 cerinte utilizare EIP
HG 1049/2006 cerite ind extr supraf si subteran
HG 1050/2006 cerinte ind extr de foraj
HG 1051/2006 cerinte manipulare mase
HG 1058/2006 cerinte atmosfera exploziva
HG 1091/2006 cerinte loc munca
HG 1092/2006 protectie ag biologici
HG 1093 /2006cerinte cacerigeni, mutageni
HG 1136/2006 cerinte camp el-mag
HG 1875/2005 protectie azbest
HG 1876/2005 cerinte vibratii
HG 600/2007 privind protectia tinerilor la locul de munca
OUG. 99/2000 privind masurile ce pot fi aplicate in perioadele cu temperaturi extreme
OUG. 96/2003 privind protectia maternitatii la locul de munca
HG. 537/2004 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor OG 96
Legea nr. 226/2006 privind incadrarea unor locuri de munca in conditii speciale
Legea nr. 346/2002 privind asigurarea pentru accidente de munca si boli profesionale, republicata

Referitor conducatorul locului de munca.
Locurile de munca sunt stabilite prin organigrama firmei si reprezinta compartimente conduse de catre un angajat, nominalizat in acest sens, prin fisa de post si prin mentiuni in contractul individual de munca.
Exemplu pentru cazul ridicat de dvs.: daca un angajat are sarcina de serviciu de coordonare a unui grup (este sef de proiect) atunci este asimilat conducatorului locului de munca, fiind totusi necesara decizia angajatorului pentru aceasta nominalizare, in vederea efectuarii instruirii la locul de munca/ instruirii periodice. In lipsa unor astfel de reglementari, CEO/ directorul general trebuie sa isi asume responsabilitatea instruirii, nefiind ceva total irealizabil, in conditiile in care instruirea periodica in cazul exemplului dvs. se organizeaza de regula 1-2 pe an.
Pe viitor ar fi util sa deschideti discutii noi pentru astfel de nelamuriri/ intrebari.
Lista firme autorizate sa presteze activitati in domeniul psi-su
[ link extern ]
Lista firme autorizate ca Servicii externe de prevenire si protectie in domeniul ssm
[ link extern ]
Pe site-ul inspectiei muncii sunt publicate ghiduri de interes pentru angajatori si angajati.
Gasiti aici: [ link extern ]
Gasiti aici o lista cu legislatia ssm actualizata: [ link extern ]