Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... REVENIRE CONCEDIU CRESTERE COPIL
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

REVENIRE CONCEDIU CRESTERE COPIL

Angajatorul mai este obligat ca timp de 6 luni sa nu dea afara o persoana care s-a intors recent din concediu de crestere copil pana la implinirea varstei de 2 ani. Daca da, adica este obligat ,va rog sa-mi dati si mie legea!
Multumesc anticipat!
P.S este urgent!!!!!
Concedierea din motive de necorespundere profesionala nu poate fi dispusa pe o perioada de 6 luni de la intoarcerea din concediul de crestere copil. In schimb, persoana respectiva poate fi concediata pe motiv de desfiintare a postului respectiv.
Imi puteti da si mie legea,va rog frumos!