Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general TAXARE INVERSA
Discuție deschisă în Contabilitate în general

TAXARE INVERSA

BUNA ZIUA.
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema:
Daca sunt PJ inregistrata in scopuri de TVA in Romania si cumpar un bun ( ex: masina) de la o PJ inregistrata in scopuri de TVA din Germania, iar acolo nu platesc TVA (factura nu contine TVA), aici am obligatia de a plati efectiv TVA-ul ? In ce consta practic taxarea inversa?

Multumesc.
STOICA MADALINA, utilizator
Nu platiti tva-ul efectiv in Romania. Se face nota 4426=4427 (taxare inversa).
Inainte de a face achizitia trebuie sa va inregistrati in ROI. Apoi trebuie sa vedeti daca nu va incadrati la limitarea dreptului de deducere al tva pt masina (autoturismul) achizionat, cf art 145 1 din CF. Daca nu puteti deduce tva-ul, se face, concomitent cu nota de taxare inversa, nota 213 = 4426 (includerea tva in pret de achizitie).

Apoi trebuie sa treceti la perioada fiscala in ceea ce priveste tva-ul lunara (daca aveti trimestrul ca perioada fiscala).
t.simona, utilizator
Deci daca sunt inregistrat in ROI, iar bunul se incadreaza in aceasta categorie nu trebuie sa platesc efectiv TVA in nici una din aceste doua tari?
Se face nota 4426 = 4427, iar in decontul 300 de inregistreaza atat pe colectat cat si pe deductibil.
Va multumesc.
STOICA MADALINA, utilizator
Completati si declaratia 390.