avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 662 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... stabilirea paternitatii
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

stabilirea paternitatii

buna ziua.
as dori, prin amabilitatea dvs, sa aflu raspunsul la urmatoarea intrebare: sunt casatorita, despartita in fapt de mai multe luni. am conceput un copil cu un alt barbat. copilul este pe numele sotului meu, eu fiind casatorita in momentul nasterii. barbatul cu care am conceput copilul, pentru moment, nu doreste sa se implice in viata copilului, fiind suparat ca nu este copilul pe numele sau si eu am tergiversat divortul. sotul meu doreste sa divortam, fara a fi implicat financiar si ca si custodie in viata minorului. as dori sa stiu dc in acest moment, casatorita fiind, sa pot stabili adevarata paternitate a copilului meu, ulterior pentru a putea divorta fara sa incomodez sotul actual de probleme legate de pensie si custodie, in plus pt ca este posibil ca sotul sa tergiverseze divortul, pt a se razbuna, pana copilul ar depasi varsta de 1 an. pt ca sotul meu doreste sa nu am relatie cu tatal copilului.
cum as putea procedea ca fiul meu sa aiba in certificat, numele tatalui biologic si sa mi descurc itele acestei situatii complicate. doresc sa cresc copilul impreuna cu tatal sau biologic.

va multumesc.
Cel mai recent răspuns: romascanu , moderator 07:22, 27 Septembrie 2011
buna seara
speta similara rezolvata prin tagada si recunoastere o singur actiune in care chemati in judecata pe ambi atit pe sot cit si pe tatal biologic al minorului urmind sa rezolvati si capatul trei cu purtarea de nume prin cerere reconventionala formulata de paratul - tatal biologic
bafta
multumesc.
si pot face asta in acest moment, cand inca sunt casatorita?
divortul se va lungi enorm, pt ca avem f multe de impartit la partaj, sotul o sa amane cat o sa poate, pt ca mai mereu plecat din tara.
nu ma intereseaza neap numele copilului, ci sa fie tatal biologic trecut in certificat.
mentionez asta pt ca vreau ca bebe sa aiba numele meu si numele tatalui biologic doar dc aceasta doreste el si sa ma si ia de nevasta, pt ca nu vreau ca eu si bebe sa avem alt nume. asta e motivul pt care nu tin mortis la nume, dc relatia mea cu tatal biologic nu merge catre reconciliere. vreau ca dupa divortul de sot, sa pastrez numele acestuia si al copilului, ca sa nu ma incurc cu alte acte. bebe sa aiba in certif tatal biologic. dc acesta doreste, ii da numele lui.
Ordinea actiunilor (sau ordinea in care vor fi ele solutionate chiar daca le formulati ...2 in 1 ca la sampon cu balsam, dupa cum se practica de la o vreme)

1. - tagada de paternitate
2. - stabilirea paternitatii

Nu conteaza daca divortul intervine inainte de promovarea acestor actiuni, intre ele sau dupa ele, dar e mai bine sa fie DUPA. (atentie, n-am spus ca e musai sa.., am spus ca e mai bine sa...).

Copilul nascut in timpul casatoriei are ca tata pe sotul mamei.
Daca un copil ARE un tata (pe sotul mamei), atunci NU se poate face stabilirea de paternitatea fata de un alt tata inainte de a se face tagada primei paternitati.
De ce? Logic. Ar avea DOI tati = aberant.
Daca s-ar cere stabilirea paternitatii inainte de tagada de paternitate, actiunea se respinge.

De aceea se procedeaza MAI INTAI la tagada de paternitate si daca acesta actiune se admite, atunci copilul NU mai are tata.
Nemaiavand un tata, atunci copilul poate fi RECUNOSCUT de tatal biologic (recunoastere care se poate face la primul notar de la coltul strazii) SAU, daca nu-l recunoaste de buna voie, atunci se poate face stabilirea de paternitate.

Solutiile ce pot fi pronuntate in actiunile "2 in 1" sunt:

-admite tagada
-admite stabilirea

- admite tagada
- respinge stabilirea

- respinge tagada
- respinge stabillirea

Atentie cum va ...jucati cu astfel de actiuni, pentru ca nu-i suficient totdeauna A CERE, spre A OBTINE. Este preferabil sa aveti un avocat (ales cu grija, pentru ca, o spun cu regret, dar sunt avocati care nici macar nu fac in mod corect diferenta intre actiunile in materile de filiatie).
Ultima modificare: Marți, 27 Septembrie 2011
romascanu, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Stabilire paternitate plrflrn plrflrn O femeie si un barbat sunt casatoriti. Decid sa divorteze, Fiecare incearca sa-si refaca viata. Femeia ramane insarcinata inainte ca decizia de divort sa ... (vezi toată discuția)
Recunoasterea copilului din afara casatoriei pp_adela pp_adela Buna ziua, Va rog sa ma ajutati intr-o chestiune delicata. Cu sotul meu sunt in divort de anul trecut si, intre timp am intalnit o persoana deosebita cu ... (vezi toată discuția)
Declarare bebelusi augustina_1984 augustina_1984 daca esti casatorita dar nu mai locuiesti cu sotul,ai intentat actele de divort,si faci un copil cu un alt barbat ,numele tatalui de pe certificatul de nastere ... (vezi toată discuția)