Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale ajutor
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

ajutor

Stiti cumva trebuie facute ceva demersuri pentru a putea pune muzica intr-un magazin (radio sau cd-uri)? Exista vreo taxa pe care trebuie sa o platim? Radio-ul stiu ca se plateste in factura de curent, dar altceva......????
Da, cred ca exista o taxa de "poluare fonica" care probabil trebuie platita la serviciul de cultura al primariei.
Nu va grabiti sa o platiti, mai asteptati si alete opinii.
loremaria a scris:

Stiti cumva trebuie facute ceva demersuri pentru a putea pune muzica intr-un magazin (radio sau cd-uri)? Exista vreo taxa pe care trebuie sa o platim? Radio-ul stiu ca se plateste in factura de curent, dar altceva......????

Pentru locurile publice sunt trei taxe care se platesc:
- la Uniunea compozitorilor si muzicologilor din Romania( pa calea Victoriei)
- la Uniunea producatorilor de fonograme( pe langa Primaria Sector1)
- si mai e o institutie vis-a vis de Ambasada Angliei. Nu mai stiu cum se numeste.
In cazul in care sunteti din Bucuresti, informatiile stimabilului meu coleg sunt perfect valabile, in caz contrar, cautati corespondentii din provincie.
Se numeste UCMR-ADA, Uniunea Compozitorilor din Romania - Asociatia pentru Drepturi de Autor . Este unicul organism de gestiune colectiva in Romania acreditat sa gestioneze drepturile de autor in domeniul muzical si are inspectori in toate judetele tarii.Luati legatura cu inspectorul din sectorul sau judetul/orasul dvs. si va lamureste exact.
Pentru mai multe informatii accesati: [ link extern ]
Va multumesc mult de tot pentru raspunsuri.