avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 151 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cartile de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cartile de munca

intrebarea mea este ,de la ITM spre firma se dau toate cartile de munca sau doar cele ale angajatilor in prezent,ca nu am cum sa iau legatura cu fosti angajati sa le dea sefa.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 10:58, 17 Martie 2012
In acest caz, se va reconstitui vechimea in munca ... salariatiii vor solicita eliberarea de adeverinte de vechime de la toate locurile de munca anterioare .. in prezent, nu se mai folosesc si nici nu cred ca mai exista tipizate de carnete de munca pentru a li se face duplicate...
Da , tot bieti oameni sa alerge la toate locurile de munca anterioare si poate unele firme nici nu mai stiu unde au sediu sau au dat faliment.Si atunci intrebarea: De unde anume ar mai lua adeverinte? p.s Multumesc pentru raspuns
Pentru locurile de munca avute in sectorul privat se pot adresa direct ITM-ului cu o solicitare in acest sens... in cazul angajatorilor din sectorul public care s-au desfiintat se pot adresa fie Arhivelor Nationale , fie unitatilor succesoare...
Pentru ca subiectul este despre carti de munca am si eu o nelamurire...

am terminat lucrul la inceputul lui iunie 2011 si inca n-am primit cartea de munca.De cate ori sun si cer detalii mi se spune ca este la scanat si trebuie sa astept.Eu am adresa de pe acte pe un judet si am lucrat in alt judet.Poate acest lucru s aintarzie atat de mult procedurile? Am tot asteptat si nimic, deja incep sa cred ca poate e ceva dubios la mijloc.
Ce ma sfatuiti sa fac ?!
vr_elna a scris:

Pentru ca subiectul este despre carti de munca am si eu o nelamurire...

am terminat lucrul la inceputul lui iunie 2011 si inca n-am primit cartea de munca.De cate ori sun si cer detalii mi se spune ca este la scanat si trebuie sa astept.Eu am adresa de pe acte pe un judet si am lucrat in alt judet.Poate acest lucru s aintarzie atat de mult procedurile? Am tot asteptat si nimic, deja incep sa cred ca poate e ceva dubios la mijloc.
Ce ma sfatuiti sa fac ?!


Mergeti la ITM si depuneti o sesizare in acest sens... exista si posibilitatea ca , carnetul dvs de munca sa se afle la scanat .. de exemplu, C.P.M.Buc. are cateva zeci de mii de carnete aflate in custodia lor nescanate ...

Alte discuții în legătură

Scanarea cartilor de munca ela-ela ela-ela Buna ziua, Stie cineva ce se mai intampla cu scanarea cartior de munca la Casa de pensii Bucuresti? Ultima data cand am intrebat (etaj 2 cam. 3) au spus ca nu ... (vezi toată discuția)
Dovedire vechime in munca alex5 alex5 Buna ziua, am lucrat de-a lungul a zeci de ani in diverse firme. aveam impresia ca acea carte de munca imi dovedeste fara tagada vechimea in munca, ... (vezi toată discuția)
Procedura de lucru privind eliberarea carnetelor de munca Cornel  Vasile Cornel Vasile Prin Ordinul MMFPS nr.1083/07.03.2011 s-a aprobat procedura de lucru privind eliberarea carnetelor de munca salariatilor angajatorilor pentru care ITM-urile ... (vezi toată discuția)