avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 218 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CCC 2 ani...dupa 1 an vreau sa ma angajez!!!!
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CCC 2 ani...dupa 1 an vreau sa ma angajez!!!!

Buna ziua,

Fiti amabili, am un baietel de aproape un an.Am nascut in dec 2010 si am optat pentru CCC 2 ani....as dori sa stiu daca mai beneficiez de cei 500 ron oferiti de stat pentru intoarcerea mai devreme la munca a mamei, in cazul in care la implinirea 1 anisor m-as intoarce la munca. va multumesc!
Cel mai recent răspuns: anamariaholban , utilizator 19:45, 26 Septembrie 2011
Daca ati nascut in decembrie nu putet beneficia de stimulentul de insertie de 500 lei ... acesta este prevazut de OUG nr.111/2010 care se aplica persoanelor ai caror copii se nasc incepand cu data de 1 ianuarie 2011.
1. Acest stimulent de insertie (500 lei pe luna) este prevazut in OUG 111/2010 si se aplica numai in cazul copiilor nascuti incepand cu 01.01.2011 si se acorda numai in cazul in care s-a optat pentru varianta de CCC pana la 1 an.
2. Deoarece copilul dvs. s-a nascut in decembrie 2010 beneficiati de prevederile OUG 148/2005 si daca va intoarceti la serviciu inainte de a implini copilul 2 ani veti beneficia de un stimulent de 100 lei pe luna pana la implinirea de catre copil a varstei de 2 ani.
va multumesc pentru lamurire.multa sanatate!! seara buna

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ccc 2 ani, intoarcerea la locul de munca? roxana_pop12 roxana_pop12 Buna ziua. Se poate sa ma intorc la locul de munca, daca am optat pt ccc 2 ani? Daca da, se primeste acel stimulent de 500 lei? multultumesc anticipat ... (vezi toată discuția)
Contract care sa nu mi afecteze concediul maternal ramonaf ramonaf sunt in concediu maternal, am primit acum o oferta de munca pe o perioada determinata pe care nu as vrea sa o ratez. cum as putea lucra legal dar sa nu mi ... (vezi toată discuția)
Concediul pentru cresterea copilului razvan_dochia2002 razvan_dochia2002 Am intrat in CCC la data de 24.10.2010 (pe legea veche),daca dupa un an merg la munca primesc 500 de lei in plus la salariu sau de ei beneficiaza doar cei ... (vezi toată discuția)