Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CCC 2 ani...dupa 1 an vreau sa ma angajez!!!!
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CCC 2 ani...dupa 1 an vreau sa ma angajez!!!!

Buna ziua,

Fiti amabili, am un baietel de aproape un an.Am nascut in dec 2010 si am optat pentru CCC 2 ani....as dori sa stiu daca mai beneficiez de cei 500 ron oferiti de stat pentru intoarcerea mai devreme la munca a mamei, in cazul in care la implinirea 1 anisor m-as intoarce la munca. va multumesc!
Daca ati nascut in decembrie nu putet beneficia de stimulentul de insertie de 500 lei ... acesta este prevazut de OUG nr.111/2010 care se aplica persoanelor ai caror copii se nasc incepand cu data de 1 ianuarie 2011.
1. Acest stimulent de insertie (500 lei pe luna) este prevazut in OUG 111/2010 si se aplica numai in cazul copiilor nascuti incepand cu 01.01.2011 si se acorda numai in cazul in care s-a optat pentru varianta de CCC pana la 1 an.
2. Deoarece copilul dvs. s-a nascut in decembrie 2010 beneficiati de prevederile OUG 148/2005 si daca va intoarceti la serviciu inainte de a implini copilul 2 ani veti beneficia de un stimulent de 100 lei pe luna pana la implinirea de catre copil a varstei de 2 ani.
va multumesc pentru lamurire.multa sanatate!! seara buna