Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... donatie rezerva uzufruct sau contr vz-c fara a putea ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

donatie rezerva uzufruct sau contr vz-c fara a putea fi contestat ?

Buna ziua,
Mama mea traieste in concubinaj cu un barbat si vrea sa-mi doneze apartamentul. Apartamentul a fost cumparat imediat dupa revolutie de mama mea.
Au fost aduse imbunatatiri si de concubin in perioada de 11 ani de cand sunt impreuna.
Mama ar dori sa mi-l dea prin donatie cu rezerva uzufruct/intretinere, dar din ce am citit pe forum aceasta donatie poate fi contestata ulterior.

Se poate contesta de concubin actul de donatie cu rezerva uzufruct/intretinere?
In cazul in care se intampla ceva cu ea concubinul ei poate obtine o parte din apartament ?

CEL MAI IMPORTANT, doresc sa stiu cum poate sa-mi dea apartamentul fara nici un drept de contestare din partea concubinului, chiar daca se casatoresc in viitor.
Multumesc anticipat.

Flo12, utilizator
Orice act poate fi contestat in justitie.In speta,mama dvs.poate sa va doneze imobilul.La randul sau concubinul mamei se poate adresa cu actiune civila in pretentii daca va putea face dovada ca a contribuit in orice mod la imbunatatirea acestui imobil.
In opinia mea mai indicat ar fi un contract de vanzare cumparare.
andymaurul, utilizator
Pai daca nu mai aveti frati oricum sunteti singura mostenitoare, concubinul nu are nici un drept de succesiune.

Concubinul ar putea avea doar un drept de creanta daca a contribuit la imbunatatirile apartamentului de-a lungul timpului.

Ati putea incheia un contract de vanzare-cumparare cu pastrarea uzufructului de catre mama.
Alexandru Munteanu, Avocat
Alex_Munteanu a scris:

Pai daca nu mai aveti frati oricum sunteti singura mostenitoare, concubinul nu are nici un drept de succesiune.

Concubinul ar putea avea doar un drept de creanta daca a contribuit la imbunatatirile apartamentului de-a lungul timpului.

Ati putea incheia un contract de vanzare-cumparare cu pastrarea uzufructului de catre mama.

Nu mai am frati sau surori.
Ce inseamna mai exact un contract de vanzare-cumparare cu pastrarea uzufructului de catre mama ?

Problema este ca in viitor exista sansa sa se casatoreasca. Concubinul mai are un copil.
Mama mea vrea ca apartamentul sa fie DOAR AL MEU si sa nu am probleme dupa si de aceea doreste sa faca donatie. De asemenea a inteles ca e mai ieftin o donatie decat un contract v-c.

Daca cei doi se casatoresc el nu obtine automat nici o parte din apartament prin casatorie ?

Daca nu mai aveti alti frati, mama dvs poate sa va doneze. Concubinul nu poate ataca actul de donatie. Este un drept de creanta pe care il are pt imbunatatiri. Daca nu se casatoreste mama dvs cu dansul. Donatia este scutita si de impozit.
Prin casatorie nu obtine nimic. Esre bun propriu. Doar landecesul amamei dvs daca se casatoreste poate cere raportul donatiei sau redutiunea liberalitatii pt incalcarea rezervei succesorale.

Daca va e teama de acest lucru faceti un contract de intretinere.
ContSters141818, utilizator