Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Am nevoie de pareri...... HELP ...
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Am nevoie de pareri...... HELP ...

Am terminat dreptul, am luat licenza cu brio...dar am ales sa nu continui si sa parasesc Romania. Sunt in Italia de 2 ani si am muncit ca colaborator la o agentie de imobiliare.
Problema e (poate norocul :">) ca am cunoscut un avocat care mi-a intins o mana (vroiam sa vad daca mi-ar placea domeniul) si asa am ajuns sa lucrez la un cabinet de avocatura. Recunosc ca "la negru", dar am ajuns sa "bat" toate tribunalele singura, sa vb si sa scriu bine ... incat am avut propunerea de a ramane definitiv la ei. Si acum vine dilema mea.... Aici se face mai intai practica de 2 ani, dupa care vine examenul. Din cate am inteles diploma mea e recunoscuta deci, as putea sa incep .... Ceea ce as vrea sa stiu e daca practica mi-ar fi recunoscuta in RO, sau asta ar insemna sa fiu obligata sa dau aici examenul? Multumesc anticipat.
In primul rand depinde unde vei vrea sa exerciti profesia de avocat. Poti obtine informatiile care te intereseaza de pe site-ul Uniunii Nationale a Barourilor din Romania, [ link extern ] /
Aici poti sa accesezi si legislatia cu privire la profesia de avocat si chiar poti solicita relatii la adresa lor de e-mail: unbr@unbr.ro
Potrivit legii italiene, trebuie să prezentati baroului unde solicitati să fiti înscrisa un certificat (autocertificare) eliberat de baroul din România, din care să rezulte că sunteti avocat definitiv, o recomandare din partea unui avocat italian, cu care urmează să colaborati pe viitor şi la care veti avea sediul profesional, un act de identitate, un formular tipizat eliberat de baroul din Italia şi chitanţele taxelor de înscriere.
Primul pas, este acela de a va găsi un birou de avocatură italian (Studio Legale) cu care să colaborati, deoarece trebuie să faceti “practică” în dreptul italian timp de trei ani, pentru a fi recunoscut ca “avvocato”. Ca alternativă, se poate susţine un examen din toate materiile dreptului italian la Roma.

Cornel Vasile, Consilier juridic
Aditzza70 si Elis...tin sa va multumesc pt raspunsuri. Problema e ca am terminat doar dreptul, nu am mai dat examenul pt intrarea in barou pt ca am ales sa parasesc tara. Teoretic ar trebui sa duc diploma tradusa si recunoscuta si sa cer inscrierea in Registrul Practicantilor. Azi sunt demoralizata pt ca am citit un mesaj n care o persoana care e in aceeasi situatie ca a mea povestea ca ea a trebuit sa faca cerere la o facultate italiana de drept pt a-i fi recunoscuta diploma. I-au recunoscut doar 3 examene si a trebuit sa se inscrie in primul an.:O Eu am tras 4 ani...si nu am de gand sa mai trag 4....:stunned: Oricum nu ma dau batuta asa usor....
daca a mai trecut cineva prin asta.....help please!!!
Ai doua alternative:

1. Varianta Romania - Amani colaborarea cu avvocato italian de la biroul sau de avocatura ( studio legale) vii in Romania dai examen in Baroul UNBR, faci stagiatura, dai examen de definitivat, te intorci in Italia si continui colaborarea ca avocat inscris pe tabloul avocatilor straini din spatiul comunitar european. -( inseamna 2-3 ani );
2. Varianta Italia, te inscrii direct in Registrul practicantilor si te supui procedurilor de admitere directa in dreptul italian ca stagiarpe langa avvocato cu care colaborezi si dai examenele legale ( examene de diferente -pe specialitati si limba italiana), asta inseamna tot 2-3 ani;

Trebuie sa decizi in forul tau interior, insa recomandarea mea este sa alegi varianta 2
Cu stima,
Av Anghelus Ion Gabriel

PS
Stiu cateva cazuri aflate in procedurile mai sus amintite
Alte detalii se pot discuta prin mijloacele de comunicare electronica privata
(avvgiovanni) -messenger
(avvgiovanni1)- skype