Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Certificat de nastere nou
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Certificat de nastere nou

As dori sa stiu cum as putea sa imi schimb si eu certificatul de nastere cu cel nou - international, avand in vedere ca sunt plecat din tara, in Germania.
Puteti imputernici pe cineva din tara, de la locul dvs. de domiciliu, prin procură specială notarială apostilată conform Convenţiei de la Haga sau procură specială consulară (eliberată de Ambasada sau Consulatul României din Germania), în care sa fie menţionat in mod expres pentru obţinerea certificatului de nastere de la starea civilă.

Completare
PROCURA va cuprinde in mod obligatoriu urmatoarele elemente:
- Numele, prenumele si domiciliul celui care mandateaza;
- Numele, prenumele si domiciliul celui care este mandatat;
- obiectul mandatului care trebuie sa fie special (sa se arate actul de stare civila care urmeaza a fi obtinut de mandatar, precizarea unor date suplimentare cu privire la locul si data incheierii actului respectiv).

www.avocatnet.ro/content/for...
Ares-3, moderator