Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... depasire de competenta
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

depasire de competenta

Buna seara!

Speta este urmatoarea:
Directorul unei institutii publice (finantata de la Buget) emite o decizie de numire a unei comisii, care are in componenta trei persoane. Una din acestea NU face parte din personalul acelei institutii, ci este angajat cu contract de munca la o alta institutie (cu dubla finantare). Ce poate face acest salariat?
1. sa ignore decizia care i-a fost transmisa oficial?
2. sa isi instiinteze superiorii?
3. sa ceara anularea deciziei in contencios administrativ?
4. sa raspunda la decizie prin mentionarea faptului ca directorul respectiv si-a depasit competenta?
Va multumesc pentru eventualele sugestii! Cu stima!
opt_mgh, utilizator
Prin decizia respectiva i-a fost adus vreun prejudiciu?
Fiind angajat cu atributii de inspectie si control, este posibil ca orice document semnat de acesta sa fie contestat, pe motiv ca nu face parte din ordinul de serviciu conform fisei postului (competentei sale). Comisia numita acum va trebui sa emita hotarari care privesc actiuni pentru viitor, cu efect economic de lunga durata.
A fost aleasa calea de a-si anunta superiorii. Conducerea institutiei a emis un raspuns fundamentat juridic si a solicitat revocarea deciziei respective.