Forum Bani şi Afaceri ... Cursul de schimb şi piaţa ... depozit bancar - care e limita de garantare?
Discuție deschisă în Cursul de schimb şi piaţa monetară

depozit bancar - care e limita de garantare?

sant garantate de catre stat depozitele de economii cu dobanda negociata intre o persoana fizica si banca ,care e limita superioara de depozit, garantat?
Fondul creat garanteaza depozitele bancare constituite in Romania in limita a 100.000 de euro (echivalent in lei)
Începând cu 1 ianuarie 2011 plafonul de garantare este de 100.000 de euro (echivalent in lei), daca banca la care aveti depozitul este membra a Fondului de Garantare a Depozitelor in Sistemul bancar.
Aveti aici lista bancilor membre:

[ link extern ]
Iar bancile care au sediul in strainatate dar activeaza in Romania au garantate depozitele in tarile unde au sediul. Spre exeplu depozitele de la ING sunt garantate in Olanda.