Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... ING cont curent
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

ING cont curent

Daca ING are o problema conturile curente sunt garantate de ING Olanda? Sau doar daca sunt sub forma unui depozit pe 3 6 luni sau 1 an?
Fondul de garantare a depozitelor bancare (FGDB) garanteaza depozitele constituite la bancile din Romania in limita a 100.000 eur. In acceptiunea FGDB, prin depozit bancar se intelege si depozit la termen si cont curent si cont de card etc.
Daca ING are o problema, conturile curente sunt garantate de fondul de garantare din Olanda, si chiar daca nu sunt sub forma unui depozit propriu-zis, si sunt doar sub forma unui cont curent sau a unui cont de card.
ING Romania este sucursala a ING Olanda, garantarea se face de ING Olanda nu de FGDB Olanda, fiind supusa jurisdictiei olandeze in domeniu.
Rectificare"nu de FGDB Romania"in loc de "nu de FGDB Olanda"