Forum Bani şi Afaceri ... Tendinţe în lumea creditării Ce se intampla cu depozitele populatiei la banci ...
Discuție deschisă în Tendinţe în lumea creditării

Ce se intampla cu depozitele populatiei la banci straine in caz ca acestea se retrag din Romania?

Buna ziua,

Va rog ar putea cineva sa-mi spuna ce se intampla cu depozitele si conturile pe care o persoana fizica le are la o banca straina in cazul in care aceasta se retrage din Romania?
Sumele depuse de populatiei sau firme sunt garantate in limita a 100.000 euro, echivalent lei, pe banca, pe deponent, de catre Fondul de Garantare a Depozitelor in Sistemul Bancar (FGDB).
Ce este acest Fond de Garantare. Cine il detine?
O cautare pe Google va ducea fix la el:
[ link extern ] /
Multumesc foarte mult