Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... asigurarea de sanatate
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

asigurarea de sanatate

Revin cu o nelamurire.Am venit din cedarea folosintei bunurilor si nu am platit asigurarea medicala,asi dori sa stiu daca o platesc pana la 31 dec 2011 o sa scap de plata penalitatilor? Va multumesc.
Cate contracte aveti?

Persoanele fizice vor beneficia de anularea penalităţilor dacă achită obligaţiile fiscale până la finalul anului
Contabilitate Fiscalitate Duminică, 02 Octombrie 2011 19:28
Persoanele fizice vor beneficia, ca şi firmele şi persoanele fizice autorizate, de facilitatea anulării penalităţilor dacă achită până la finalul anului obligaţiile restante la bugetul de stat şi bugetul asigurărilor sociale, a precizat joi, într-o conferinţă de presă, ministrul Finanţelor Publice, Gheorghe Ialomiţianu.
Doru Dudaş, directorul Direcţiei de Legislaţie Fiscală din MFP, a explicat că este vorba de obligaţiile tuturor contribuabililor, persoane fizice şi firme, către bugetul de stat şi bugetul asigurărilor sociale, administrate de ANAF. Dacă restanţele vor fi achitate până la 30 iunie 2012, penalităţile vor fi reduse în proporţie de 50%. În cazul persoanelor fizice sunt vizate spre exemplu obligaţiile fiscale la contractele de închiriere sau cele de drepturi de autor. Guvernul a aprobat miercuri modificările Codului Fiscal şi Codului de procedură fiscală, care prevăd şi măsuri de sprijin pentru firmele în dificultate financiară din cauza crizei, printre care anularea penalităţilor pentru cei care vor plăti obligaţiile principale şi majorările până la sfârşitul anului, respectiv o reducere de 50% a penalităţilor pentru cei care achită până la 30 iunie 2012. De aceste facilităţi vor beneficia şi firmele care solicită eşalonări la plată. Aproximativ 330.000 de firme datorează statului 17 miliarde lei (inclusiv majorări de întârziere), la care se adaugă penalităţi de 2,5 miliarde lei, a declarat joi, într-o conferinţă de presă, ministrul Finanţelor Publice, Gheorghe Ialomiţianu.

SURSA:
AGERPRES
am 3 contracte, nu am primit nici o instiintare de plata
Platiti CAS doar daca aveti peste 5 contracte de inchiriere.
Alex_Munteanu a scris:

Platiti CAS doar daca aveti peste 5 contracte de inchiriere.

1. Informatia este foarte binevenita dar ar fi bine daca ati spune si actul normativ care precizeaza asta.
2. Eu nu am gasit aceasta informatie pana in prezent.