Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CFP SE INREGISTREAAZA IN REVISAL CF H.G 500/2011?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CFP SE INREGISTREAAZA IN REVISAL CF H.G 500/2011?

Buna ziua,as dori sa stiu si eu
1. concediile fara plata a angajatilor se inregistreaza in Revisalul cel nou?
2.se inregistreaza ca si suspendare?
3.se inregistreaza cfp-urile,numai cele dupa 01.08.2011?
4. cu ce art se suspenda in noul Revisal?
Va multumesc
1. Da
2. Da
3. Eu am inregistrat toate suspendarile angajatilor activi la data de 01.08.2011, pentru a avea imaginea exacta a activitatii lor (in raportul salariatului)
4. Suspendarile se vor inregistra cu acelasi articol conform Codului Muncii
1. DA, concediile fara plata se inregistreaza in revisalul cel nou.
2. DA. Se face o DECIZIE de suspendare concediu fara plata, pe baza cererii salariatului, incepand cu data de ..... pana la data de ........ .
3. DA.
4. Concediul fara plata se suspenda in Revisalul cel nou, conform Art. 54 din Codul Muncii, republicat. Aveti grija ca la terminarea perioadei de CFS sa faceti DECIZIE DE REVENIRE din concediu fara plata, si sa reactivati contractul.

Este obligatorie decizia de suspendare si de revenire atata timp cat exista cerere a salariatului aprobata de angajator (adica exista un document prin care a fost realizat acordul de vointa al partilor semnatare a contractului de munca) ?

Decizia din cate stiu este un act de dispozitie unilaterala al unei parti.....

cioc natalia a scris:

2. DA. Se face o DECIZIE de suspendare concediu fara plata, pe baza cererii salariatului, incepand cu data de ..... pana la data de ........ .
4. Concediul fara plata se suspenda in Revisalul cel nou, conform Art. 54 din Codul Muncii, republicat. Aveti grija ca la terminarea perioadei de CFS sa faceti DECIZIE DE REVENIRE din concediu fara plata, si sa reactivati contractul.

In unele judete (ex. Cluj) la ITM nu s-a cerut si decizia de suspendare. In Alba a fost obligatorie intotdeauna.
Problema cea mai mare e ca am 4 angajati, care au intrat in cfp cu data de 16.08.2011,pana in data de 16.11.2011 dar nu am introdus suspendarile in revisalul nou pt ca nu am stiut ca se introduc.Pot sa mai introduc acum,retroactiv?(in revisalul cel vechi nu se introduceau concediile fara plata...Va multumesc pt raspunsuri