Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA deducere TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

deducere TVA

Buna ziua, Va rog sa ma ajutati si pe mine intr-o problema legata de TVA.
Si anume, in cazul unei soc. com. platitoare de TVA, avand ca ob.de activ. comert cu aman., daca am achizitionat marfa de la PFA neplatitor de TVA, am dreptul sa-mi deduc TVA-ul pentru marfa respectiva? sau inreg. marfa fara TVA? si colectez TVA doar la vanzare?
Va multumesc.
Daca cumparati de la neplatitori de tva, nu aveti ce tva deduce pt ca pe factura emisa de acestia nu apare nici un tva.
Marfa o inregistrati la pretul dvoastra de vinzare care include tva, si colectati tva pt vinzarile totale.