avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 382 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA deducere TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

deducere TVA

Buna ziua, Va rog sa ma ajutati si pe mine intr-o problema legata de TVA.
Si anume, in cazul unei soc. com. platitoare de TVA, avand ca ob.de activ. comert cu aman., daca am achizitionat marfa de la PFA neplatitor de TVA, am dreptul sa-mi deduc TVA-ul pentru marfa respectiva? sau inreg. marfa fara TVA? si colectez TVA doar la vanzare?
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: t.simona , utilizator 14:20, 3 Octombrie 2011
Daca cumparati de la neplatitori de tva, nu aveti ce tva deduce pt ca pe factura emisa de acestia nu apare nici un tva.
Marfa o inregistrati la pretul dvoastra de vinzare care include tva, si colectati tva pt vinzarile totale.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tva import online Adriana Filis Adriana Filis Buna ziua, Va rog, sfatuiti-ma in legatura cu o situatie: Intentionez sa deschid o societate comerciala prin care sa comercializez bunuri achizitionate ... (vezi toată discuția)
Regim special masini second hand-declaratii, inregistrari miha1978 miha1978 Buna ziua! Va rog, daca se poate, sa ma ajutati cu un raspuns la o intrebare legata de urmatoarea situatie: Reprezint o firma din Romania neplatitoare de ... (vezi toată discuția)
Caz facturare tva ue Cik22 Cik22 Societate (SRL) din Romania, platitoare TVA (neinscrisa in ROI), comercializeaza diverse produse cu amanuntul. Ocazional, o societate comerciala din UE ... (vezi toată discuția)