Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Prestigiul profesiei de avocat
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Prestigiul profesiei de avocat

Prestigiul profesiei de avocat cum ar putea fi aparata in modul cel mai concret ?
Exista oare riscul de a fi afectata ?
Prestigiul avocatiilor privit la modul general se confunda sau nu cu prestigiul profesiei de avocat ?
Adica este vorba un tot general consacrat la nivel institutional sau este vorba doar de norme juridice de protectie fara aplicare concreta ( adica numai pe hartie) asa cum se intampla adesea in Romania ?
Se spune ca practica ne omoara.:(

Ma intreb daca poate sa raspunda cineva la aceste intrebari.

avocat Claudiu Lascoschi
Dle Lascoschi, imi cer scuze! Probabil ca eu am perceput mesajul dvs. altfel.
Daca vorbim insa de acele onorarii din oficiu...suntem bataie de joc.
Nu mai spun ca, dupa ce aceste oficii sunt "mana cereasca" pentru unii din colegii nostri( multi traiesc doar din aceste sume), daca se intampla sa mai si lipsesti la apel (din motive intemeiate)judecatorul iti mai ofera cadou si o amenda de zece ori mai mare decat amarata aia de suma. #-o
Eu nu am afirmat ca avocatii nu studiaza. Am spus ca UNII avocati nu stiu carte! Puteti sa ma contraziceti? Stiti ca am dreptate.
Nu ma bat cu pumnu-n piept ca sunt "AS" insa am intalnit destui avocati cu ani de experienta in spate care pot face orice altceva, dar nu drept. :sorry:
Cu privire la conferintele de stagiu, e pentru prima data cand aflu ca acestea se tin "contra cost" cand de fapt ele ar trebui sa fie obligatorii. Este adevarat ca spatii nu sunt dar daca se vrea...
Am avut parte de un maestru care nu mi-a pretins niciun ban si in Tulcea nu prea se practica asta, cel putin eu nu am auzit.Desi nu am prins vremurile bune in care se organizau conferinte de stagiu, eu pot spune ca aproape zilnic am beneficiat de asta.
Sunt multi ca dvs.care vor sa faca traiul avocatilor ma bun. Lipseste insa ceva: INITIATIVA!
Dvs. sunteti mai curajos(e si firesc, la experienta profesionala pe care o aveti).De ce n-ati pune in discutie acest aspect si la nivel mai inalt?(undeva, la sedintele Uniunii, stiu eu?) Cine stie! Nu suna rau deloc, asa e?:)
UBIK, la voi in zona oamenii sunt mult mai civilizati si plini de respect.Nici nu ma mir.Intotdeauna la voi oamenii au fost cu bun simt si educati sa fie asa.
La Bucuresti exista ceva probleme.Evident nu toti oamenii sunt asa in Bucuresti.Nu am inteles exact care este motivul care a generat acest efect al lipsei de respect fata de avocati.

Tin minte ca, la un moment dat vorbeai de clienti la care se citeste ura in ochi.Din pacate in Bucuresti ura este aproape pretutindeni.Sau, daca vreti chestia aceea cu ,, sa moara si capra vecinului"
Coruptia la Bucuresti atinge un nivel foarte ridicat ( nu ma refer la instante) si acest lucru creaza o mare temere in randul justitiabililor.In privinta bunurilor imobile preturile de vanzare au luat-o razna.Chiriile la fel.

Eva, cu onoariile avocatiilor din oficiu am inteles ca nici la Bucuresti nu se mai platesc pe motiv ca nu ar avea fonduri Ministerul Justitiei.:stunned:
Interesant este faptul ca nu sunt fonduri pentru a fi platiti avocatii din oficiu.De ce oare, chiar nu cred ca poate exista o explicatie plauzibila.
Cat priveste amenzile daca se aplica o amenda dar in schimb nu se achita onorariul avocatului situatia devine chiar de nedescris.
Problema amenzilor aplicate avocatilor din oficiu pt motivul ca se afla la o alta instanta imi pare de-a dreptul jignitoare, mai ales ca judecatorii cunosc cuantumul onorariului avocatului.
Mie imi pare o ironie din partea instantei, ironie care ar trebui lamurita.

Gravitatea problemei in ceea ce priveste faptul ca exista avocati care presteaza asistenta juridica din oficiu pentru ca nu au alti clienti este foarte mare.Ei practic traiesc din acei bani.Si daca nu primesc banii la timp si nu isi pot achita taxele catre barou le vor fi aplicate penalitati.#-o
Adica ei nu primesc banii pe serviciul prestat, nu din vina lor, dar, in schimb le sunt aplicate penalitati.:stunned:
Comentarile cred ca sunt de prisos in aceasta privinta...

Ridicare unei probleme intr-o sedinta presupune si faptul de a putea fi ascultat.Pentru a fi ascultat trebuie sa ai calitatea de a participa.Nu poti fi luat in seama daca nu ocupi o functie demna de a fi luata in seama si care sa necesite dezbaterea unei probleme.Adica sa se poata ajunge la o dezbatere si la o deliberare.
In plus, trebuie ca acea problema sa fie propusa pe ordinea de zi.
Si daca nimeni nu este interesat cu adevarat de problema avocatiilor care nu isi primesc onorariile este foarte greu ca aceasta problema sa existe pe ordinea de zi a unei sedinte.
Parerea mea este ca, daca avocatii nu sunt platiti nu trebuie sa presteze asistenta juridica din oficiu.
Nimeni nu poate fi obligat sa muncesca impotriva vointei sale.Asa ne spune si Constitutia Romaniei.
Chiar ma intreb, ce ar face instantele daca nu ar mai avea cui sa dea amenzi pentru neprezentare ?:stunned:

Majorarea onorarilor pentru avocatii care presteaza asistenta judiciara din oficiu se face prin intelegere cu Ministerul Justitiei, printr-un protocol.
Majorarea onorarilor avocatilor care presteaza asistenta juridica din oficiu ar trebui sa constituie un lucru primordial si realizabil si nu o simpla dorinta ca avocatul sa isi primeasca putinii bani cu intarziere si...in plus, sa mai plateasca si penalitati.
Se poate si mai rau.Sa fie suspendati pe motiv ca nu isi achita obligatiile fata de barou.Depinde cum priveste fiecare lucrurile.Se spune ca intotdeauna este loc de mai rau.Din pacate mai nimeni nu se gandeste in Romania ca este loc si de mai bine.Ma refer la faptul sa gandeasca, nu sa spuna...:(

avocat Claudiu Lascoschi
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Singurii care pot apara prestigiul avocatului si al profesiei suntem chiar noi avocatii prin a lua atitudine si a arata pe cei care aduc prejudicii si fac imagine proasta acestei profesii . De cand intrarea in avocatura a fost lasata la "mana" fiecarui barou nu mai exista nicio triere niciun control . Se primesc pe banda tot felul de oameni care mai de care mai dubiosi fosti militieni, securisti, judecatori corupti prieteni si "prietene"(ca nu pot sa spun altfel ca ne taie CNA-ul) ale conducerii barourilor.Stim cu totii ca absolvent de facultate de drept poate fi oricine vrea asa ca vom avea un barou multicolor cu lautari, curve si shpritzari care odata intrati in profesie vor continua sa faca ceea ce au invatat , sa "unga" pe ici pe colo sa castige dosare cu orice pret pentru a urca pe scara sociala si ia uite ce avocati buni avem . -Pe cine angajezi avocat Ioane? -Pe Cutare ca mi-a promis ca voi castiga, desi mi-a spus ca nu am dreptate.(macar de atata lucru si-a dat seama si el). Ne lasam calcati in picioare de notari, judecatori, procurori- vai de noi- si de politsti cu 2 clase .........pentru ce? pentru inca un dosar poate castigat ,pentru un onorariu amarat. Cum pot dormi acestia ? cum se pot uita in oglinda ? cum se pot numi avocati? CUM II PUTEM NUMI NOI COLEGI ?
MihaiTomescuAvocat a scris:

Singurii care pot apara prestigiul avocatului si al profesiei suntem chiar noi avocatii prin a lua atitudine si a arata pe cei care aduc prejudicii si fac imagine proasta acestei profesii . De cand intrarea in avocatura a fost lasata la "mana" fiecarui barou nu mai exista nicio triere niciun control . Se primesc pe banda tot felul de oameni care mai de care mai dubiosi fosti militieni, securisti, judecatori corupti prieteni si "prietene"(ca nu pot sa spun altfel ca ne taie CNA-ul) ale conducerii barourilor.Stim cu totii ca absolvent de facultate de drept poate fi oricine vrea asa ca vom avea un barou multicolor cu lautari, curve si shpritzari care odata intrati in profesie vor continua sa faca ceea ce au invatat , sa "unga" pe ici pe colo sa castige dosare cu orice pret pentru a urca pe scara sociala si ia uite ce avocati buni avem . -Pe cine angajezi avocat Ioane? -Pe Cutare ca mi-a promis ca voi castiga, desi mi-a spus ca nu am dreptate.(macar de atata lucru si-a dat seama si el). Ne lasam calcati in picioare de notari, judecatori, procurori- vai de noi- si de politsti cu 2 clase .........pentru ce? pentru inca un dosar poate castigat ,pentru un onorariu amarat. Cum pot dormi acestia ? cum se pot uita in oglinda ? cum se pot numi avocati? CUM II PUTEM NUMI NOI COLEGI ?

=D> pentru punctul pe "i"
:(( pentru ce se intampla
"Barou multicolor cu lautari(...)"
=D>
Subscriu, dle MIhai!
Felicitari!!!
Un adevar crud...dar atat de ADEVARAT!