Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Retinere din salariu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Retinere din salariu

Pot fi retinute din salariu sume de bani aferente indemnizatiei de concediu, la care de fapt nu are dreptul salariatul, deoarece a fost o perioada mai lunga in concediu medical, si s-a dovedit ca nu trebuia sa primeasca indemnizatia de x zile, ci pe mai putine.

Daca da, se poate retine, pot fi actionat de salariat in instanta, pot sa invoc art. 256, al.1, codul muncii?
orice retinere din salariu, indiferent de motivul acesteia, se face exclusiv in baza unei sentinte judecatoresti.
Si atunci art.256 al.1, Codul muncii in ce conditii se aplica?
Art. 256. — (1) Salariatul care a încasat de la angajator o sumă nedatorată este obligat să o restituie.
tibio a scris:

Art. 256. — (1) Salariatul care a încasat de la angajator o sumă nedatorată este obligat să o restituie.

Si cum se aplica in practica aceasta restituire?????#-o