Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... calcularea pedepsei
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

calcularea pedepsei

buna seara am si eu o intrebare nepotul meu e inchis pentru tentativa de omor si are de facut o pedeasa de 7,jumate din care a facut 2 ani si 7 luni pe regim inchis ., iesind si la munca .Acum i-au schimbat regimul si l-au mutat in alt penitenciar pe regim semideschis cum se calculeaza pedeapsa lui daca continua sa munceasca cat mai are de facut din cei sapte ani trebuie sa ii faca cap coada sau mai trebuie sa faca el ceva cereri sau sa se adreseze iar instantei si ce anume trebuie sa contina o asemenea cerere .
Trebuie sa execute 2/3 din pedeapsa pentru a fi propozabil pentru liberarea conditionata.
Zilele castigate prin munca prestat in detentie se calculeaza prin scaderea a 7 zile la luna muncita , conf.art.76 din Legea nr.275/2006 , in acest caz, pedeapsa neputand fi redusa cu mai mult de 1/2.