Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Modificarile aduse de NCP: tentativa de omor
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Modificarile aduse de NCP: tentativa de omor

buna nu stiu cum sa formulez intrebare dar din cite am citit in noul cod penal incadrarea de tentativa de omor s-a modificat sau nu am citit eu bine va rog sa ma ajute cineva daca pentru omor simplu pedeasa este de la 10 la 20 de ani pentru tentativa e de la 5 la 10 ani adica 1/2 deci s-a modificat inainte era de la 7,jumate la 12 ani si intrebarea mea e nepotul meu e inchis pe aceasta incadrare si a executat 5 ani cap coada fara zile munca puse dar problema e ca are 4 rapoarte 3 scoase si unul in picioare se poate elibera beneficind de noul cod pedeapsa e de 7,jumate pe vechiul cod ce se va intimpla multumesc
pai pedeapsa fiind mai mica de 10 ani cat este maximul la tentativa , nu i se poate reduce din pedeapsa si nu se poate ;libera dupa noul cod.
daca a executat deja 5 ani din 7 ani si 6 luni inseamna ca a si fost analizat in comisia de propuneri pentru liberare conditionata si a fost amanat pentru ca trebuia sa execute exact 5 ani din 7 ani si 6 luni.
sigur ca ju poate fi liberat cu 3 rapoarte neridicate.
sa-si dea silinta sa isi ridice si din celelalte pana la urmatoarea analiza pentru ca in caz contrar risca sa mai ia o amanare.
pedeapsa minima pe noul cod e de 5 ani si mai are decit un singur raport oricum aminari se fac la greu si daca ai si daca nu ai rapoarte depinde de penitenciar de ceva a beneficiat din noul cod am inteles ca jumatatea de an a fost scoasa deci ar mai fi cei 2 ani multumesc
nu are nici o treaba pedeapsa minima ci cea maxima.
daca spuneti ca a scapat de 6 luni inseamna ca a fost condamnat la 7 ani si 6 luni ca urmare a unei contopiri probabil intre tentativa de omor si alta infractiune care nu mai este incriminata(port inlegal de cutit de exemplu)
referitor la amanari , se dau dar tare as fi vrut sa fie nepotul dvs analizat si la analiza sa nu aiba nici un raport de pedepsire , oare care ar fi fost propunerea comisiei ?.
normal ca dvs vorbiti din ce va spune nepotul dar sunt convins ca nu este chiar asa.
si eu stiu ca e normal sa cred ce imi spune nepotul meu dar si ce se intimpla in puscarie nu poti fi cruce de inchinat dupa 5 ani de detentie si pentru o fapta care nu a fost a ta in totalitate te macina si nu poti fi normal si cu reeducarea eu nu vad cu se reeduca un detinut ce sa l pui cu 20 de insi in camera si fiecare pe limba lui nu stiu sa poti fii atit de indiferent cind vezi ca familia se chinuie sa ti aduca pachet bani si altul sa ti ia mincarea de la gura si pe dealta parte sa te mai si injure ,de analizat normal ca a fost analizat dar pentru raportul pe care la avut a muncit si a avut evidentieri asa am inteles ca se scot rapoartele prin evidentieri ce nu inteleg eu e ca zilele de munca prestate in acesti 5 ani cum se calculeaza la anul de puscarie ma gindesc cu groaza sa fie aminat si la recurs sa mai stea 2 ani in iadul ala nu a fost zi de zi la munca dar cind au avut a iesit si el pentru ca nu au mereu va multumesc pentru rspuns