Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA depasire plafon 100.000 euro
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

depasire plafon 100.000 euro

Daca in cursul lunii septembrie am depasit plafonul de 100.000 eur si sunt platitor de tva trimestrial, de cand devin platitor lunar de tva? De luna urmatoare sau de anul urmator?

Va multumesc!
Multumesc! Si eu stiam la fel dar cei de la administratie au spus ca trebuie si 094.
explicatiile de la formularul 094 de pe anaf.ro:

Declaraţia se completează de persoanele impozabile înregistrate în scopuri de TVA conform art. 153 din Codul fiscal, care au utilizat trimestrul ca perioadă fiscală în anul precedent, care nu au efectuat achiziţii intracomunitare de bunuri şi care nu au depăşit plafonul de 100.000 euro, al cărui echivalent în lei se calculează conform normelor.