Forum Discuţii contabile şi ... Cafeneaua economiştilor Proiect Ordonanta de Urgenta elaborat de Ministerul ...
Discuție deschisă în Cafeneaua economiştilor

Proiect Ordonanta de Urgenta elaborat de Ministerul Finantelor, privind modificarea regulilor controlului fiscal.

Un proiect de Ordonanta de Urgenta a fost publicat de curand de Ministerul Finantelor . Acesta doreste sa modifice regulile controlului fiscal. Actul contine contraventiile si amenzile care se vor aplica in cazul acestora, dupa intrarea in vigoare.

Amenda maxima va fi de 40.000 de lei si poate fi luata pentru o simpla intarziere in trimiterea unor acte solicitate de inspectorii ANAF. Cea minima este de 5.000 de lei si poate fi luata daca firma refuza sa puna la dispozitia inspectorilor o analiza proprie cu privire la indicatorii economico-financiari.

Aceste amenzi urmeaza sa se aplice operatorilor economici, indiferent de forma de proprietate, care au legatura cu fundamentarea si justificarea sumelor acordate de la bugetul general consolidat. Adica firmele care lucreaza cu fonduri publice sau fonduri europene.

Amenzile vor fi impartite pe contraventii astfel:

De la 30.000 lei la 40.000 lei

- Netransmiterea actelor, documentelor si inscrisurilor solicitate de ANAF, la termenele si in structura stabilita.

- Ingradirea accesului inspectorilor in sediul firmei, in spatii si orice alte incinte in care se desfasoara activitatea.
- Neindeplinirea masurilor dispuse de inspectie, in termenele stabilite, prin actul administrativ financiar.

De la 20.000 lei la 30.000 lei:

- La solicitarea organelor de inspectie economico-financiara, conducatorii operatorilor economici controlati au obligatia sa prezinte fundamentari, analize, situatii, raportari si orice alte informatii cu privire la indicatorii economico-financiari din bugetele de venituri si cheltuieli. Nerespectarea obligatiei se sanctioneaza cu amenda de mai sus.
- Conducatorii operatorilor economici au obligatia sa furnizeze informatiile solicitate de organele de inspectie economico-financiara pentru efectuarea actiunilor de documentare, analiza si urmarire a implementarii unor reglementari. Nerespectarea obligatiei se sanctioneaza cu amenda de mai sus.

De la 10.000 lei la 20.000 lei

- La solicitarea organelor de inspectie economico-financiara, conducatorii operatorilor economici controlati au obligatia sa prezinte fundamentari, analize, situatii, raportari si orice alte informatii cu privire la indicatorii economico-financiari din bugetele de venituri si cheltuieli. Neindeplinirea acestei obligatii se sanctioneaza cu amenda de mai sus.

De la 5.000 lei la 10.000 lei

- Neasigurarea spatiilor de lucru adecvate si acces logistic corespunzator inspectorilor veniti in control.
- Neprezentarea la sediul organului de inspectie economico-financiara.
- La solicitarea organelor de inspectie economico-financiara, conducatorii operatorilor economici controlati au obligatia sa prezinte fundamentari, analize, situatii, raportari si orice alte informatii cu privire la indicatorii economico-financiari din bugetele de venituri si cheltuieli. Nerespectarea obligatiei se sanctioneaza cu amenda de mai sus.
- Conducatorii operatorilor economici au obligatia sa furnizeze informatiile solicitate de organele de inspectie economico-financiara pentru efectuarea actiunilor de documentare, analiza si urmarire a implementarii unor reglementari. Nerespectarea obligatiei se sanctioneaza cu amenda de mai sus.

[ link extern ] /
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Proiectul este ar fi ok si binevenit daca la adoptarea lui se vor modifica cuantumurile amenzilor, care sunt cam mici, in conditiile de criza in care ne aflam.=D>